morarma.gen.tr https://www.morarma.gen.tr Morarma, Morarma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, morarma.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sat, 07 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Ayak Bileğinde Morarma https://www.morarma.gen.tr/ayak-bileginde-morarma.html Sun, 18 Nov 2018 20:49:01 +0000 Ayak bileğinde morarma, ve şişmenin birçok nedeni vardır. Ayaklar; parmaklar, eklemler, kemikler, kas ve tendonların bir arada yer aldığı karmaşık bir yapıya sahiptir sahiptir. Ayaklarda morarma bu ana bileşenlerin herhangi b Ayak bileğinde morarma, ve şişmenin birçok nedeni vardır. Ayaklar; parmaklar, eklemler, kemikler, kas ve tendonların bir arada yer aldığı karmaşık bir yapıya sahiptir sahiptir. Ayaklarda morarma bu ana bileşenlerin herhangi birinde meydana gelen bir sorun sebebiyle ortaya çıkabilir. Morarma ayak tabanı, topuk, bilek bölgesi ya da ayağın üzerinde küçük ya da büyük alanlarda görülebilir. Ayak bileğinde morarma genel olarak ters bir hareket ya da yaralanma sebebiyle meydana gelebileceği gibi romatoid artrit, lupus ya da kızamık gibi çeşitli enfeksiyon hastalıkları sonucunda ortaya çıkabilir.

Ayakkabının vurması sebebiyle meydana gelen hafif travmalar ya da daha ciddi yaralanmaların sebep olduğu damar çatlaması gibi travmalar ayaklarda morarma sebepleri arasında ilk sırada gelmektedir. Deri altında, kemik ve kaslar arasında yer alan dokularda bulunan damarlar darbeye bağlı olarak çatlar ve morarmaya sebep olan kanı sızdırır. Bu tip travmalar çoğunlukla morluk ve şişlikle birlikte görülür. Morluk siyah, mor ya da kırmızı renkte olabilir. Deri dokusunu etkileyen yaralanmalar kısa zamanda iyileşirken kemikleri ve kasları ilgilendiren morarmaların iyileşmesi daha uzun sürer ve ağrılı olabilir.

Ayak Bileğinde MorarmaAyak Bileğinde Morarma Nedeni Olabilecek Travmalar
 • Sert bir yüzeye atlama
 • Yürüyüş ya da koşu gibi aktiviteler
 • Düşme ve ayak bileği burkulması
 • Ayak ya da ayak bileği kırılması
 • Ayağa darbe, sert bir cismin düşmesi, sıkışması
 • Spor yaralanmaları

Damarlardan çıkan kanın yaralanmamış derinin altında toplanması olan “hematom” ayaklarda morarmanın bir diğer sebebidir. Travmalara benzer sebeplerle oluşan hematonlar daha acılı olabilir. Cerrahi operasyonlar sonrasında oluşabilir ve ayak tırnağı altında kan toplanması ve deri altında kan toplanması olarak iki farklı tipi bulunur.

Damar bozukluğundan ileri gelen ve deride mor lekelerle kendini belli eden bir hastalık olan “purpura” ayaklarda morluklara sebep olabilir. Deri üzerinde küçük noktalar ya da yama şeklinde görülebilir ve şişlik oluşmaz. Travma sebebiyle oluşmayan purpura hastalığı lupus gibi romatoid artrit, otoimmün hastalıklar, menenjit, mononükleoz, lekeli humma ve kızamık gibi çeşitli enfeksiyon hastalıklarının bir belirtisi olarak meydana gelebilir. Steroid, aspirin olmayan anti-enflamatuvar ilaçlar (NSAID), antihistaminikler, antibiyotikler ve antikoagülan (kan sulandırıcı) gibi bazı ilaçların purpuraya sebep olduğu bilinmektedir. Purpura ayrıca lösemi, Trombositopeni, damar iltihabı sebebiyle oluşabilir.

Genel olarak ayak bileğinde morarma yaşanıyorsa ve bu morluklar genellikle sebepsiz ve kolay olarak meydana geliyorsa altında yatan diğer bir tehlike olup olmadığını öğrenmek için muayene olmanız gerekecektir. Eğer ayaklarda morluklar ile beraber sürekli baş ağrısı, yüksek ateş, dikkat dağınıklığı, burun akıntısı yaşıyorsanız bu durumlar menenjit belirtisi olabilir.

]]>
Bebeklerde Tırnak Morarması https://www.morarma.gen.tr/bebeklerde-tirnak-morarmasi.html Mon, 19 Nov 2018 09:37:47 +0000 Bebeklerde tırnak morarması, bebekler yapı itibariyle hassas canlılardır. Herhangi bir darbede morarma ihtimali oluşur. Tırnak morarması, tırnak yatağında bulunan derinin renk değiştirmesi ile meydana gelmektedir. Tırnak yapısı Bebeklerde tırnak morarması, bebekler yapı itibariyle hassas canlılardır. Herhangi bir darbede morarma ihtimali oluşur. Tırnak morarması, tırnak yatağında bulunan derinin renk değiştirmesi ile meydana gelmektedir. Tırnak yapısı itibariyle saydam olduğundan dolayı hemen fark edilebilmektedir. Tıp literatüründe siyanoz diye adlandırılan tırnaklarda morarma sorunu kanda yeterli miktarda oksijende bulunmamasından kaynaklı bir problemdir. Ayrıca siyanoz hastalığı sadece tırnaklarda değil kulak memesinde ve dudaklarda meydana gelebilmektedir. Geçici veya devamlı olabilmektedir. Bebeğin ilk aylarında morarma olmasında kalp ve damar sisteminin anormalliklerinden kaynaklı yani kirli kanın temiz kanla karışmasıdır. Ayrıca virüslerin yol açtığı kalp adaleleri, genellikle akciğer iltihaplanmalarında, zatürrelerle birlikte kalp yetmezliği halleri, kalp çarpıntısı, morarma, karaciğer belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlar ancak çocuk hekimler tarafından veya hastalığa özgü tetkik ve tedavilerle belirlenebilir. Çoğunlukla durum hastane ile sonuçlanmaktadır. Bazen de herhangi bir darbeden dolayı tırnaklar morarmaya maruz kalabilir. Eğer bu darbeler neticesinde tırnak yerinden oynarsa çıkabilir ve yerine yenisi uzar. 

Tırnaklarda morarma aynı zamanda amfizem hastalarında da görülmektedir. Amfizem hastalığının ileri dönemlerinde yine tırnak morarmasının nedeni yine oksijen eksikliklerinden kaynaklanmaktadır. Kronik bronşit hastalarında da morarma meydana gelebilmektedir. Kronik bronşit hastalarında tırnak morarmaları hiç geçmemektedir. Bu durumun nedeni kandaki oksijen azlığının artık hastalarda bağışıklık kazandığıdır. Tırnağı bir yere çarpma durumunda tırnakta kanama gerçekleşebilir. Bu kanama daha sonra durarak tırnakta renk değişimine sebep olur. Ayrıca illa ki darbeye gerek yoktur tırnağın bir yere sıkışması sonucu da tırnakta morarma meydana gelebilmektedir. Ayrıca tırnak mantar hastalığı sonucunda oluşabilir veya herhangi bir hastalığın belirtisi olarak oluşmuş olabilir. Tırnakta oluşan morarmalarının bir diğer nedeni ise ayakkabı kullanımıdır. Tırnak içerisinde oluşan tümörlerde de morarmalar olabilmektedir. Eğer ki tırnak uzamış olan tırnak morarma ile birlikte ilerlemiyorsa tırnak içerisinde tümör var demektir. Gümüş zehirlenmesi, aşırı soğuk havaya maruz kalan tırnaklar, vücutta aşırı derecede bakır birikimi, anemi gibi nedenlerden dolayı morarmalar meydana gelebilmektedir. Her ihtimali göz önünde bulundurarak bir hekime başvurulabilir. 

Bebeklerde Tırnak MorarmasıBebeklerde tırnak morarması tedavisi; 
 • Öncelikle moraran tırnak  kesilme yerine kadar uzatılmalı ve daha sonra da kesilmelidir.
 • Eğer morarma herhangi bir yere çarpmadan dolayı oluşmuşsa buz konularak morarması engellenebilir. 
 • Morarma tırnakta çok ve geçmiyorsa tırnak çekilerek yerine yenisinin gelmesi beklenmelidir. 
 • Bunlar dışında eğer bebeğinizde morarma çok fazla oluyorsa hemen bir hekime başvurmanızda yarar vardır. 
]]>
Ayak Baş Parmak Morarması https://www.morarma.gen.tr/ayak-bas-parmak-morarmasi.html Mon, 19 Nov 2018 15:29:03 +0000 Ayak baş parmak morarması ve ağrı varsa, ayakta damar tıkanıklığı yoksa, romatizmal artrit, enfeksiyonlu artrit, gut hastalığı ve aşırı kilolu olma, parmakta çıkık olması, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, sinir Ayak baş parmak morarması ve ağrı varsa, ayakta damar tıkanıklığı yoksa, romatizmal artrit, enfeksiyonlu artrit, gut hastalığı ve aşırı kilolu olma, parmakta çıkık olması, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, sinir tahribatı, kireçlenme, şeker hastalığı gibi sistemik metabolik rahatsızlıklar, rahatsız eden ayakkabı giymek, burkulma ve incinme, uzun süre ayakta kalma sonucu ayak baş parmak morarması olabilir.

Ayak baş parmak morarması nedenleri

Sadece ayak baş parmak morarması varsa, tırnak hastalıkları, ayakkabı vurması, hematolojik rahatsızlıklar, vitamin eksiklikleri olabilir. Özellikle baş parmakta geceleri ağrı varsa, bacak sendromu, kanser hastalığı, şeker hastalığı, tuzak nöropatileri akla gelmelidir.

Eğer ayak baş parmak morarmasında, ağrı ve uyuşma da varsa, bel fıtığı, omurilik daralması olabilir. Bu konuda çok iyi eğitim almış ve deneyimli bir fizik tedavi uzmanına muayene edilmesi gerekmektedir.

Ayak baş parmak morarması parmakların incinmesi, kemiğin çatlaması ve kırılması sonucu olarak ta görülebilir. Herhangi bir darbe ya da yaralanma olmadan meydana gelen morarmalar için uzman bir doktor tarafından görülmesi gerekir. Ayrıca şişliğin ve ağrının fazla olduğu morarmalar genellikle kırık neticesinde oluştuğu için acilen doktora gidilmesi ve tedavinin bir an önce başlanması gerekir.

Ayak Baş Parmak MorarmasıYaralanma sonrası ayak baş parmak morarması tedavisi; Ayak baş parmağınızı kırığa karşı kontrol ettirmelisiniz. Bunun için parmağınızın şekline bakın. Parmağın solunu, sağını, üstünü ve arkasını küçük şişliklere karşı kontrol etmelisiniz. Bu küçük şişlikler kemikte meydana gelen zedelenmenin bir sonucu olabilir. Eğer morarmaya neden olan yara açık bir yara ise enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir. Bu nedenle önce yaranın temizlenmesi ve kapatılması gerekir.

Ayak baş parmak morarmasın da dinlenmek çok önemlidir. Ayakkabınızı çıkartarak, ayağınızı yüksek bir yere koyarak uzun bir süre dinlendirin. En kısa zamanda buz uygulamak ağrıyı oldukça hafifletir ve şişliği azaltarak kan akışına yardımcı olur. Ancak buz uygularken direk parmağa koymayın çünkü aşırı soğuk kılcal damarların büzülmesine ve kan dolaşımının yavaşlamasına neden olabilir. Buzları havluya sararak parmağa uygulayın. Her iki saatte bir yarım saat buz kompresi yapabilirsiniz. Bu uygulamaya üç gün boyunca devam etmeniz çok iyi gelecektir.

Şişmeyi engellemek ve yaralı parmakları olası darbelerden korumak için bandaj kullanılabilir. Ayağı tedavi süresince yukarıda tutmak hem ağrıyı hem de şişliği azaltır. Yaralanan parmağa ani kan akışı ağrıyı arttırır ve iyileşme süresini uzatmaktadır. Otururken dahi ayağınızı yukarıda tutmanız önemlidir. Ayak baş parmağa hiç baskı yapılmazsa ve çok fazla ayakta durulmazsa tedavi süresi oldukça kısalır.
]]>
Ayak Tırnağı Morarması https://www.morarma.gen.tr/ayak-tirnagi-morarmasi.html Tue, 20 Nov 2018 15:00:15 +0000 Ayak tırnağı morarması genellikle önemli bir sağlık problemine neden olmaz ve gereken bakımla kısa zamanda geçebilir. Fakat morarma yaralanmalar sebebiyle oluştursa bu dönemde ağrıların yaşanması normaldir.  Ayak tırnağı morarması genellikle önemli bir sağlık problemine neden olmaz ve gereken bakımla kısa zamanda geçebilir. Fakat morarma yaralanmalar sebebiyle oluştursa bu dönemde ağrıların yaşanması normaldir. 

Travma, ayak parmaklarında oluşan kırıklar veya çatlaklar, parmağın veya ayağın burkulması, birtakım ilaçlar ve enfeksiyonlu birtakım hastalıkların sonucunda ayak tırnaklarında morarma görülebilir. Bazı durumlarda yalnızca giyilen ayakkabının dar olması veya futbol benzeri ayakların kullanıldığı spor aktivitelerinden ardından belli bir süre olarak oluşabilir. Ayak tırnaklarında morarma rehabilitasyonu nedenine ilişkili olarak değişmektedir. Peki tırnak morarması neden olur Tırnak morarması denilince önce akla gelen nedenlerden bir tanesi, bedende kullanılan oksijenin eksik seviyede olmasıdır. Soluk darlığı, astım, bronşit  ve soluk almayla alakalı bütün rahatsızlıklarda da yine tırnak morarması belirtisi gözlemlenebilir. Kandaki oksijen ölçüsü az ise tırnaklarda morarma eğilimi fazla izler. Bu vaziyet bununla beraber yaklaşan kalp krizi yahut kalp spazmının da habercisi olmaktadır. Esasında tırnak morarması ile yüz yüze gelindiğinde ifade edilecek en doğrusu bir hekime görünmek olmalıdır; çünkü tırnak morarması riskli hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Ayak tırnağı  morarması bedende gelişen kimi rahatsızlıklara ilişkili olmayıp, pekala kullanışsız, sıhhi olmayan ve dar ayakkabılardan da kaynaklanıyor olabilmektedir. Dar, fazla düz, yahut fazla kapsamlı ayakkabılar da tırnaklarda morarmalara neden verebilir. Şayet ayakkabılarınız ayağınıza tam oturuyorsa; fakat ayak tırnaklarınız fazla uzunsa yeniden  tırnak morarması oluşabilir.

Ayak Tırnaklarında Morarma Sebepleri 

Travma: En çok fazla görülebilen morarma nedenlerindendir. Koşu benzeri spor aktiviteleri esnasında tekrarlanan zorlanma neticesinde oluşabilir. 

Yaralanma: Bir talihsiz kaza sebebiyle, ayağınızı bir pozisyonda çarpmanız sonucu tırnak altında yer alan damarlar çatlayabilir ve morluğa neden olabilir. 

Yanlış Ayakkabı Seçimi: Ayakkabının tırnak üstünde stres yapması sonucunda morluklar meydana oluşabilir. 

Uzamış Tırnaklar: Ayak tırnaklarının uzunca olması ayakkabı giyildiğinde tırnağa baskı uygulayarak morarmasına neden olabilmektedir. 

Ayak Tırnağı MorarmasıAyak Tırnağı Morarması Tedavisi,

Yaralanmalar veya travma sonucu oluşan morarmalar çoğunlukla sarılarak tedavi edilebilir. Bu süre içinde ayağınızı yukarıda bulundurarak daha çok morarmasını engelleyebilir ve şişkinliği hafifletmeniz olasıdır. Tırnakların rengi siyahlaşmaya doğru dönüyorsa damarlarından sızan kanın tırnak altında biriktiği manasına gelmektedir. Bu ağrıya neden olabilmektedir ve bir profesyonel aracılığıyla bu kanın alınması gerekebilir. Çok fazla kan birikmişse bu işlemi yapabilmek ve mümkün enfeksiyonları önlemek amaçlı tırnağın tamamı alınabilir.  Şayet tırnaklarda morarma ağrı ve şişlikle beraber meydana çıkmadıysa çoğunlukla hanede gereken bakımın gerçekleşmesi ile bizzat kendine geçer. Bu vakit zarfında iyi ve ayaklarınızı zorlayıcı ayakkabılar giymemeniz, ayakların yüklü olarak kullanıldığı spor aktivitelerine ara vermeniz öneri edilir. Moraran tırnakların üzerlerine baskı uygulamamak daha kısa zamanda geçmesini sağlayacaktır. Ayak tırnaklarında morarma amaçlı uygulayacağınız tedavi metotları 3-5 gün süresini geçmemelidir. Bundan daha uzunca devam eden ve iyileşme göstermeyen morluklar ayağınızda farkında olmadığınız bir kırığa, çatlağa veya bir enfeksiyona işaret etmekte olabilmektedir. Şayet bu süre zarfında gözle görülebilen bir iyileşme olduysa yukarıdaki metotları uygulamaya aynı ritmde devam edebilirsiniz. Morluğun tam anlamıyla geçmesi 3-4 haftayı bulabili]]> Bebeklerde Dil Morarması Neden Olur https://www.morarma.gen.tr/bebeklerde-dil-morarmasi-neden-olur.html Wed, 21 Nov 2018 07:41:13 +0000 Bebeklerde Dil Morarması Neden Olur; Beriberi hastalığı olarak geçmektedir. Vücutta oluşan sık görülen sinir yangınları, felçler, zayıflık ile kendini gösteren bir hastalıktır. B1 Vitamin eksikliğinden kaynaklı olarak orta Bebeklerde Dil Morarması Neden Olur; Beriberi hastalığı olarak geçmektedir. Vücutta oluşan sık görülen sinir yangınları, felçler, zayıflık ile kendini gösteren bir hastalıktır. B1 Vitamin eksikliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Labrador ve Newfoundland gibi beyaz buğday ununun ve kabuksuz pirincin günlük olarak çok fazla tüketildiği yerlerde bu hastalığa çok sık rastlanmaktadır. Pirinç kabuğu veya bunda elde edilen kristal şeklinde bir maddeden 5 mg. kadar alınması bu hastalığa yakalanmış kişiler için iyileştirici, tedavi edici bir etki sağlar. Daha öncelerde B vitaminin olarak adlandırılan bu suda eriyen maddeye, diğer vitaminlerden ayırabilmek için B1 vitamini adı verilmiştir. Bugün günümüzde en yaygın olarak kullanılan vitamindir. 

Beriberi hastalığında beyin dokusu, şekerin varlığı halinde yavaş gelişen bir işlemle oksijenden yararlanmaktadır. Karbonhidratların oksitlenmesinde bu baskıyı tiamin hızlandırmaktadır. Tiamin bütün canlı hücrelerde bir miktar bulunmakla birlikte hemen hemen bütün besinlerde vardır. Buğdayın, pirincin değirmenlerde öğütülmesi bu besinlerin içerisindeki tiaminin büyük ölçüde kaybolmasına neden olmaktadır. Değirmenciler genellikle çok ucuz olan yapay tiamini öğütme aşamasında beyaz una koymaktadırlar. Normal hayatta bir yetişkin günde 1.3 mg. kadar tiamin almak zorundadır. 

Bebeklerde Dil Morarması Neden OlurBebeklerde dil morarması nedeni beriberi hastalığı ise genelikle yaşamın ilk yıllarında görülmekte olup, bebeklerde solunum güçlüğü, hızlı kalp atışı, kusma, vücut sıcaklığının düşük olması gibi belirtiler göstermektedir. Vücut kasılmaları, kalp yetmezliği nedeniyle solunum güçlüğü, dudaklarda dilde morarma ses tellerinde felç görülebilir.
]]>
Boyun Morarması https://www.morarma.gen.tr/boyun-morarmasi.html Wed, 21 Nov 2018 13:07:54 +0000 Boyun Morarması, boyun bölgesinde meydana gelen ve çarpmalar sonucunda oluşan morarmalarının yaşanmasının yanı sıra boyunda kendiliğinden meydana gelen morarmalar önemli bir problemin nedeni olabilmektedir. Bu sebe Boyun Morarması, boyun bölgesinde meydana gelen ve çarpmalar sonucunda oluşan morarmalarının yaşanmasının yanı sıra boyunda kendiliğinden meydana gelen morarmalar önemli bir problemin nedeni olabilmektedir. Bu sebepten ötürü boyun morarmalarını ciddiye almalıyız. Çünkü bahsetmiş olduğumuz her iki olay için de kanın pıhtılaşması işleminde bir sorun yaşandığının bizlere göstermektedir.

Boyun morarması nedenleri

Boyun ve çevresinde dolaşan, hareket eden kanın hem herhangi bir sebeple meydana gelen morarma ve kanamayı anında kesen hem de normal durumlarda pıhtılaşmanın oluşmasını engelleyen muhteşem sistemlere sahibiz. Sağlıklı bir bireyde bu sistemler normal düzeyde çalışmaktadır. Ancak kemik iliği, damar ya da dalakta oluşan bir takım sorunlar beraberinde bu sistemin bozulmasına ve bireyin vücudunda çok kolay bir şekilde morarmaların oluşmasına neden olmaktadır.

İlk zamanlar mor renkte olan bu lekeler zaman geçtikçe yeşil, sarı ve kahverengi gibi renklere dönüşerek yaklaşık olarak 2-3 hafta arasında tamamen ortadan kaybolmaktadır.

Boyun morarması hastalık belirtisi

Boyun morarmalarının oluşmasında kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerin fonksiyonel ve yapısal bakımdan bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebepten ötürü sık sık morarmaların oluşması doğaldır. Boyunda meydana gelen morarmalar kanın pıhtılaşması neticesinde oluşabilecek hastalıkların bir belirtisi ya da işareti de olabilmektedir. Bu yüzden boyunda herhangi bir çarpmadan ötürü oluşan boyun morarmalarını hafife almamak gerekir.

Boyun morarması için ne yapmalı

Eğer önemsiz olan bir takım çarpmalar, vurmalar ve darbeler, ufak tefek travmaların yaşanması ya da kendi kendine meydana gelen boyun morarmaları söz konusu ise bir hematoloji uzmanına ya da iç hastalıkları hekimine danışmanızda fayda var.

Boyun morarmalarına karşı alınacak önlemler

Boyunda meydana gelen morarmaları iyileştirmek ve yok etmek adına bir takım önlemler alabiliriz. Bunlardan birkaç şunlardır:

Buz etkisi

Bu boyun morarmaları ve benzeri morarmalarda sıklıkla kullanılan bir yöntem olup etkili bir yöntemdir. Ancak buz tedavisinde dikkat etmeniz gereken en önemli durum ise buzu bedenimizden 20 dakikadan fazla tutmamamız gerektiğidir. Boyunda meydana gelen morarmaları morarmanın oluştuğu andan itibaren müdahale etmek etkili olacaktır. Böyle durumlarda hemen buzu morarmanın ve şişmenin olduğu yere uygulayarak etkili bir sonuç alabiliriz. Bu sayede hem şişmeyi durdurmuş oluruz hem de morarmanın artmasını engelleriz. 

Fırça kullanarak müdahale etmek

Boyun morluklarını yok etmek adına kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise yumuşak diş fırçasıdır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey diş fırçasını nasıl uygulayacağınızdır. Boyunda morarmanın olduğu yerin iç bölümündün dış bölümüne doğru yavaş bir şekilde ve dairesel hareketler çizerek masaj yapmanız gerekir. Bu yöntem sayesinde kanın dolaşım sistemindeki çalışmasını hızlandırıp iyileşmesini daha kolay ve daha çabuk bir biçimde sağlayacaksınız. Boyunda meydana gelen morluklar yok edilene kadar ara ara bu tekniği kullanabilirsiniz. 

Ölü hücreleri kazıma yöntemi

Kazıma metodu biraz acı verici bir yöntem olabilir. Bu yöntemi uygulayabilmek için cildinizi gergin bir halde tutmanız gerekir. Ardından ise bir madeni para yardımıyla paranın kenarıyla hafif bir şekilde morluğun olduğu bölgede bulunan ölü hücreleri kazımanız gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise kazıma işlemi sırasında morluğun olduğu bölgeye aşırı baskı uygulamamanız gerektiğidir. Bu uygulamayla morluğun yaşandığı bölgedeki ölü hücreleri dağılması ve yok edilmesi sağlanır. 

Boyun Morarması

Soğuk kaşık yöntemi

Boyunda meydana gelen morluğun boyutuna göre herhangi bir kaşığı soğutu]]> Darbe Sonucu Göz Morarması Nasıl Geçer https://www.morarma.gen.tr/darbe-sonucu-goz-morarmasi-nasil-gecer.html Thu, 22 Nov 2018 10:59:42 +0000 Darbe Sonucu Göz Morarması Nasıl Geçer, hemen hemen hepimiz yaşamımız boyunca illaki göz morarması ile karşılaşmışızdır. Bu durumun en sık rastlanılan nedeni ise göz çevresine darbe almak sonucunda meydana gelmiştir. Darbe Sonucu Göz Morarması Nasıl Geçer, hemen hemen hepimiz yaşamımız boyunca illaki göz morarması ile karşılaşmışızdır. Bu durumun en sık rastlanılan nedeni ise göz çevresine darbe almak sonucunda meydana gelmiştir. Ancak bu durumun dışında burun yaralanmaları, yüz gerdirme operasyonları, enfeksiyon kapmaktan, böcek ısırmaları ve alerjik reaksiyonlara kadar göz morarmasının meydana gelmesinde birçok neden bulunmaktadır.

Bilindiği üzere göz morarmalarının en temel nedeni göz, alın ya da burun ve çevresine alının darbeler sonucunda oluşmaktadır. Darbenin alındığı yere bağlı olarak da göz morarması durumu iki ya da tek gözün etkilenebileceğini söyleyebiliriz. Bu durumun yanı sıra buruna alınan darbelerde de gözün morarmasını etkilemektedir. 

Darbe Sonucu Göz Morarmalarının Geçmesi İçin Yapılması Gerekenler

Darbe alınması sonucunda meydana gelen göz morarmalarının geçmesi için özellikle de evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz yöntemler mevcuttur.

Soğuk Tedavisinin Uygulanması

Darbe sonucu oluşan göz morarmalarında en temel ve ilk uygulanacak yöntem darbe alınan noktaya buz torbasıyla soğuk uygulaması yapmak olacaktır. Darbe alınan bölgeye yapılacak olan soğuk tedavisi sayesinde şişmenin durmasına ve inmesine sebep olacaktır. Soğuk tedavisi darbe alınan noktada yer alan damarların daralmasına sebep olduğu için göz morarmasını durduracaktır. Bunun yanı sıra soğuk tedavisi aynı zamanda iç kanamayı önlemesi açısından oldukça önemlidir. Bu durum da hastanın iyileşme sürecini hızlandırıp oluşan ağrıları daha da azaltacaktır. Evde eğer buz bulamadıysanız donmuş halde bulunan herhangi bir sebze ya da meyve benzeri ürünler sayesinde de morarmaların artmasına engel olabilirsiniz. Bunun yanı sıra herhangi bir paket halindeki gıdayı da darbe almış olunan yani moraran bölgeye uygulayabilir ağrıyı azaltabilirsiniz.

Sıcak Tedavisinin Uygulanması

Bu yöntem yalnızca göz morarmasının yaşanmasından birkaç gün sonra uygulanır. Daha öncesinde yani morarmanın yaşandığı ilk iki gün boyunca kesinlikle sıcak kompresi uygulamayınız. Aksi halde olumsuz sonuçlar doğurabileceği gibi aşırı ağrının oluşmasına da neden olmaktadır. Birkaç gün sonra sıcak kompresini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Morarmanın olduğu bölgede biriken kanın akış hızı bu uygulama sayesinde daha da hızlanacaktır. Bu durum da göz ve derinin daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. Sıcak bir bez yardımıyla yapılacak olan bu uygulama oldukça etkili bir yöntemdir. 

Sıcak uygulamasını yapabilmeniz için ilk olarak kullanacağınız bezinizi sıcak bir suya daldırıp iyice sıkmanız gerekmektedir. Sonrasında bezi darbe sonucu moraran gözün darbe almış kısmına koyun ve ısısını azaltana kadar bekleyin. Morarmanın olduğu yere doğru konulan bezin ısısı azaldığında ise bezi bölgeden kaldırın. Bu uygulamayı günde en az iki kez tekrarlamanız gerekmektedir. 

Darbe Sonucu Göz Morarması Nasıl Geçer

Diğer Yöntemler

Bu yöntemlerin dışında haşlanmış yumurta ve patates gibi doğal besinleri yaranın olduğu bölgeye kullanabilirsiniz. Ayrıca güvercin ağacı solüsyonu, arnika ve C vitamini gibi ilaçları da kullanmanız da mümkündür. Bu yöntemler sayesinde de morarmanın iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Haşlanmış yumurta

Antik Çin'de sıklıkla uygulanan bu yöntem göz morarmalarını hafifletmek açısından oldukça etkili bir yöntemdir. Yumurtayı iyice haşladıktan sonra kabuk kısmını soyunuz. Ardından da göz çevresinde yumurtayı yuvarlayın. Gereksiz yere gözünümü acıtmamak için fazla bastırmadan bu yöntemi uygulayın. Haşlanmış haldeki yumurtamız soğuduğunda ise tekrardan yumurtayı kaynatarak benzer işlemleri uygulayamaya devam edin. Darbe sonucu göz morarması nasıl geçer, bu işlemi sık sık tekrarlamanız işinize yarayacaktır.

C Vitamini Tüketimi

Göz m]]> Ellerin Morarması https://www.morarma.gen.tr/ellerin-morarmasi.html Fri, 23 Nov 2018 10:39:40 +0000 Ellerin Morarması; Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilen morluk problemine ellerde oldukça fazla rastlanabilmektedir. Gündelik  hayatta eller sürekli aktif bir şekilde kullanıldıklarından dolayı kazaya ve morlukların o Ellerin Morarması; Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilen morluk problemine ellerde oldukça fazla rastlanabilmektedir. Gündelik  hayatta eller sürekli aktif bir şekilde kullanıldıklarından dolayı kazaya ve morlukların oluşmasına oldukça elverişlidir. Morluklar daha fazla şişlik problemi ile beraber görülmektedir. Ellerde şişme ve morarma problemi daha fazla el bölgesine alınmakta olan darbe ve hasarlardan dolayı meydana gelmektedir. 

Ellerde morarma ve şişme şikayetinin olması çoğunlukla travmatik etkenlerin neticesi şeklinde görülse de, oldukça fazla rahatsızlığın belirtisi veya neticesi olarak da belirebilmektedir. Travma etkenleri haricinde morarma ve şişlik problemi ciddi bir şekilde olan sorunların habercisi şeklinde olabileceğinden dolayı, kesinlikle ihmal edilmemeli ve uzman olan bir doktora başvurulması gerekmektedir. 

Ellerde morarma nedenleri; 

Eller gün içerisinde aktif bir şekilde kullanıldıklarından dolayı ve sürekli olarak dış ortam ile temas durumunda olduklarından dolayı, darbe ve hasar almaya müsait bir durumdadır. Elin sert olan bir cisme çarpması veya ele ağır olan bir eşyanın düşmesi şeklinde meydana gelen olaylar ellerde morarma ve şişlik problemini meydana getirmektedir. Darbe ve hasarların neticesinde meydana gelen morluk ve şişlik problemi genellikle geçicidir ve kendi kendine geçmektedir. Fakat bu olay alınmakta olan darbenin şiddetine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Uzun bir zaman morluk ve şişme problemi yaşanıyor ve morarma geçmiyor ise mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. 

Ellerin MorarmasıEllerdeki morarma için kullanılan ilaçlar; Hazırda kullanılmakta olan ilaçların, ellerde morluk ve şişlik problemine sebep olabilmektedir. Kullanılmakta olan bazı ilaçların cilt ve kan üstünde inceltici bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle de balık yağı ilaçları ve kortizon bulunduran ilaçlar ciltte oluşan morlukların daha kolay bir şekilde meydana gelmesine neden olabilmektedir. C vitamini eksikliği, C vitamini dokuların kuvvetlenmesi ve desteklenmesi mevzusunda oldukça yararlıdır. Çoğunlukla yetersiz ve dengesiz bir şekilde beslenmenin neticesi olarak görülmekte olan C vitamini eksikliği durumunda hem dokular hem de kılcal damarlar zayıflar ve güçsüz bir duruma gelir. Damarlar ve dokularda oluşan zayıflama görüldüğü zaman morluklar görülmektedir. 

Ellerde şişme ve morarma şikayeti olabilmesi diyabet, karaciğer hastalıkları olması, kalp, damar, lösemi ve enfeksiyon şeklindeki oldukça fazla ciddi olan rahatsızlığın belirtisi şeklindeki olabilir. Bu sebepten olan morluk ve şişlik problemi hiçbir şekilde ihmal edilmemeli, kesin bir şekilde tanı ve doğru teşhis için mutlaka uzman olan bir doktora başvurulması gerekmektedir.

]]>
Morarma https://www.morarma.gen.tr/morarma.html Sat, 24 Nov 2018 00:48:04 +0000 Morarma, aslında günümüzde hemen hemen her insanda meydana gelebilen bir durumdur. Birçok farklı nedeni olduğu gibi birçok çeşidi bulunan morarma problemi, birçok zaman ciddi sorunların belirtisi olarak ortaya çıkmasa bile Morarma, aslında günümüzde hemen hemen her insanda meydana gelebilen bir durumdur. Birçok farklı nedeni olduğu gibi birçok çeşidi bulunan morarma problemi, birçok zaman ciddi sorunların belirtisi olarak ortaya çıkmasa bile aslında önemsenmesi gereken bir durumdur. Çünkü bazı morarmalar insanlarda beklenmedik rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir. İnsan vücudunda durduk yere çeşitli morluklar oluşabilir. Bu morluklar, kişinin aklında direk olarak moraran bölgeye herhangi bir darbe alınıp alınmadığını düşündürmektedir. Kişi herhangi bir darbe almamış olsa bile bölgedeki morarma büyüyebilir. Vücutta oluşan morarma sorununda yapılacak en önemli şey bu morarmaya eşlik eden belirtilere saptanmaktır. Özellikle kişilerde görülen nefes darlıkları, göğüs ağrısı ve tırnaklar üzerinde görülen renk değişimleri gibi durumlar morarma probleminin ciddi bir nedene bağlı olarak ortaya çıktığının anlaşılmasını sağlayacaktır. Bunların yanı sıra morarma durumuna eşlik eden birçok farklı belirti ortaya çıkabilir. Sizlerde bu belirtileri ele alarak doktorunuza daha çok yardımcı olabilirsiniz.  Morarma, bazen bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Morarma olarak belirti gösteren birçok hastalık olduğu için birçok kişi vücutta görülen morarma probleminin ciddi bir sorun olduğunu düşünürler. Aslında herhangi bir muayene ya da teşhis konulmadan vücuttaki morarmanın neden anlaşılamaz. İnsan vücudu, son derece basit nedenlere bağlı olarak bile ortaya çıktığı için her zaman ciddi bir sorun olarak görülmemelidir. Çünkü insanlarda vücuda alınan en basit darbeler bile morarma sorununa neden olabilir.

Morarma nedenleri nelerdir

Travmalar: İnsanlarda vücuda alınan darbelerin en büyük belirtisi morarmadır. Morarma problemi, özellikle spor yapan insanlarda ya da hayat içerisinde aktif olan insanlarda bu nedene bağlı olarak görülür. Özellikle ayaklara alınan darbeler morarma nedenlerinden biridir. Bunun yanı sıra çocuklarda daha çok karşılaşılan düşme durumları çok karşılaşılır. Bu durumlarda travmalar meydana gelebilir. 

Yaşlanma: İnsanlarda yaşlanma etkileri olarak cilt zerinde birçok olumsuzluk meydana gelir. Bu olumsuzluklardan bir tanesi de sürekli olarak insanların karşılaştıkları cilt eskimesidir. Bu gibi durumlarda kişinin çeşitli bölgelerinde morarma durumuyla karşılaşılabilmektedir. Özellikle kan damarlarının kolayca zarar görebilir olması bu durumda en sık karşılaşılan etkilerden biridir. 

Morarma

Sürekli kullanılan tıbbi ilaçlar: Günümüzde insanların kullandıkları birçok tıbbi ilaç, kanda inceltme etkisi göstermektedir. Bu gibi durumlarda vücutta bulunan kılcal damarlar içerisindeki kan deri altına ya da kas altına birikerek morarma durumuna neden olur. Eğer sizlerde herhangi bir şeker hastalığı ilacı ya da tansiyon ilacı gibi uzun süreli ilaçlar kullanıyorsanız herhangi bir sebepsiz morarma durumunda doktorunuza başvurabilirsiniz. 

Hastalıklar: İnsanlarda hemofili, C vitamini eksikliği, fibrinojen eksikliği, kılcal damar çatlaması gibi birçok rahatsızlık vücutta morarma problemine neden olmaktadır. Son derece yaygın olarak görülen bu hastalıklar nedeniyle oluşan morarmalar vücutta çeşitli bölgelerde etkilerini gösterebilir. 

Bunların yanı sıra insanlarda Akdeniz anemisi, Diyabet, Lupus, Karaciğer hastalıkları, Kalp ve Damar hastalıkları, Alerjiler, Enfeksiyonlar, Lösemi gibi bir çok olumsuz durum morarma etkisi gösterebilir.

Morarma problemi, insanlarda eğer sürekli olarak eti gösteriyor ve herhangi bir iyileşme göstermiyorsa kesinlikle uzman doktor kontrolü gerekmektedir. Aksi durumlarda çok ciddi problemler, insanlarda meydana gelebilir. Özellikle bu durumlar çocuklarda karşılaşılıyorsa kesinlikle müdahale edilmesi gerekmektedir.

]]>
El Tırnak Morarması https://www.morarma.gen.tr/el-tirnak-morarmasi.html Sat, 24 Nov 2018 20:35:29 +0000 El Tırnak Morarması: El tırnaklarda morarma görülmesi kandaki oksijen seviyesinin az olduğu belirtisidir. El bakımı insanların vücudunun bakımı kadar önemlidir. Sağlıklı bir el tırnaklar için belli metodlarla bakım yap El Tırnak Morarması: El tırnaklarda morarma görülmesi kandaki oksijen seviyesinin az olduğu belirtisidir. El bakımı insanların vücudunun bakımı kadar önemlidir. Sağlıklı bir el tırnaklar için belli metodlarla bakım yapılmalıdır. Oksijen gibi önemli bir maddenin eksikliği ciddi riskler taşımaktadır. El tırnaklarında morarma görüldüğü an mutlaka bir doktora gidilip kontrol ettirmek gereklidir.

El tırnak morarması kalp rahatsızlıkları, astım hastalıklarının ve birçok ciddi hastalığın neden olduğu bu morarmalar önemsenecek bir durumdur. El tırnak morarması el bakımı için kullanılan bazı kozmetik ürünlerinden kaynaklanabilmektedir. Tırnak morarması tıp dilinde siyanoz denmektedir.

El tırnak morarması siyanoz: siyanoz özellikle astım hastalarında görülmektedir, etkisi ise tırnaklarda morarma olur. Astım hastalığı olan kişiler kriz anında nefes almaktan zorlandıkları için vücudu yeteri kadar oksijen alamaz. Bu durumda kan değerleri normalin altına düşer ve tırnaklarda morarmalar görülür.

 Tırnak morarması bazı bronşit hastalarında da görülmektedir. Çoğu hasta hayatlarının bazı dönemlerinde kalıcı morarmalar görmüştür bu hastaların kanlarında oksijenin azalması ile tırnaklarda morarma gördüğü gibi bu morarmalar kalp krizinde habercisi olabilmektedir.

Hastalık veya darbeyle el tırnağı morarması:  Bazen parmaklarda dolama hastalığının çıkması tırnak morarmaların neden olabilir.

 • Astım, koah, anfizem, kronik bronşit, anemi gibi hastalıların belirtisi olarak tırnaklarda morarma görülebilir.
 • Tırnak morarması anfizem hastalığının ilerlemiş durumunda görülür bunun nedeni yine kandaki oksijenin azalmasıdır.
 • Kalp yetmezliği, damar tıkanıklığı, zatürre hastalıklarında tırnaklarda morarma görülür.
 • El parmağını kapı arasına sıkıştırmak, çekiç ve başka bir aletle tırnağın darbe alması tırnak morluğa neden olur.
 • Tırnak altında tümör oluşması tırnakta morarmaya neden olmaktadır. Tırnak uzarken morarma ileriye doğru gitmiyor ise mutlaka tümörden şüphelen melidir.
 • Nadiren vücudun gümüş elementine maruz kalması ve gümüş zehirlenmesinde tırnaklarda morarma görülebilir.
 • El parmağını direk olarak sert bir yüzeye çarpması morarmaya neden olur.
 • Tırnak üzerine sert bir cismin düşmesi ile de tırnak üzerinde morarma olabilir.
 • Tırnakta çıkan dolama veya cisim düşmesinde tırnakları temiz tutmalı ve iltihap giderici ilaçlar kullanılmalıdır.

El Tırnak Morarması

Tırnak morarmasına tedavi: Bazı morarmalar da tırnak uzayıp morartıyı yerinde uzamasıyla geçer ve tırnak eski halini alabilir.Tırnak morarma sına hekime giderek tedavi uygulanır ve ciddi problemi çözmek için ve tırnak renginin değişmesi için tedavi uygulanır. Morarma darbe sonucu olmuş ise ağrıyı ve şişmeyi önlemek için soğuk uygulaması yapılır ve tırnak üzerine buz uygulaması yapılır.

Sağlıklı günler dilerim.

]]>
Dudak Morarması Nasıl Geçer https://www.morarma.gen.tr/dudak-morarmasi-nasil-gecer.html Sun, 25 Nov 2018 16:30:24 +0000 Dudak morarması, bir çok insanın başına mutlaka gelen bir problemdir. Ama insanlar bu morarmanın neden başına geldiğini bilmez ve doktora gitmeyip geçiştirirler. Dudak morarmasının  neden Dudak morarması, bir çok insanın başına mutlaka gelen bir problemdir. Ama insanlar bu morarmanın neden başına geldiğini bilmez ve doktora gitmeyip geçiştirirler. 

Dudak morarmasının  nedenleri,

Örneğin demir eksikliği insanlarda çok görülmektedir. Eğer demir eksikliği giderilmezse dudakta morarmalar devam eder. Ve günümüz insanların genç yaşta çocukların sigara içmesiyle başlayan ve günde iki üç paket bitiren insanların dudaklarında ve yüzlerinde kararma ve morarma olmaktadır. En çok genç bireyde görülen vitamin eksikliği düzensiz beslenme ve fast food yiyeceklerden kaynaklanır. Halbuki gençlerimiz ve diğer insanlar bol bol balık,  et,  yumurta,  süt,  peynir v.b. gibi yiyecekler tüketirse dudaktaki morarmalar gidecektir. Bir de en önemli etken olan kalp hastalıkları kişi tüm belirtilerden hiçbiri yoksa kesinlikle uzman bir doktora görünmesi gerekir.

Dudak Morarması Nasıl GeçerDudak morarmasını azaltmak için öneriler

Öncelikle bireylerin mümkünse sigara içmeyi bırakmaları ya da en aza indirmeye çalışmalıdırlar. Sağlıklı beslenmeleri günde en az bir yumurta ya da bir meyve tüketmesi gerekir. İnsanların geneli dudaklarını emerler bu emme sonucunda dudaklar da çatlama görülür ve belli bir süre sonra kararmalar gerçekleşir. Vazelinle en az bir kere dudaklara uygulanarak rengi açılır. Salatalık suyu da günlük dudaklara uygulandığı taktirde dudakların rengi açılır. Dudaklara dışarıda satılan nemlendiriciler de iyi gelir. Badem yağı ile limon suyu karıştırılarak dudağa hem iyi gelir hem de rengini açmada yardımcıdır. İnsanlar dudak kararmasından dolayı dudağı yalar ve çatlayan bölgeleri soyarak yeni deri gelip kararmanın geçeceğini zannederler halbuki dudakta ki morarıklık yine aynı şekilde beslenme, sigara v.b. durumlardan dolayı yine kararacaktır. Kısaca insanların dudağında morarma olursa en kısa sürede doktora gitmelidir. 
]]>
Çoçuklarda Sünnet Sonrası Morarma https://www.morarma.gen.tr/cocuklarda-sunnet-sonrasi-morarma.html Sun, 25 Nov 2018 23:12:39 +0000 Çocuklarda sünnet sonrası morarma, Sünnet, Müslümanların inanışı gereği olan ve her erkek çocuğunun penisine uygulanan bir yöntemdir. Sünnette erkek çocuğunun penisinin başını örten ve koruyan ince bir zardır. Sünnette b Çocuklarda sünnet sonrası morarma, Sünnet, Müslümanların inanışı gereği olan ve her erkek çocuğunun penisine uygulanan bir yöntemdir. Sünnette erkek çocuğunun penisinin başını örten ve koruyan ince bir zardır. Sünnette bu zar kesilerek penis başının açıkta kalması sağlanır. Dini yada kültürel gerekçelerden ötürü yapılan bir uygulamadır. Sünnetin bir gereklilik mi yoksa bir gelenek mi sorusu uzun yıllar tartışılmıştır. Bazı kesimlere göre sünnet derisinin kesilmemesi bir çok hastalığı da beraberinde getirir diye düşünmektedir. Bazı kesimlerde tam tersi ne penis zarının penisin başını birçok tehlikeden koruduğunu savunmaktadır. Her ne kadar farklı görüşler dünyada tartışılmaya devam etse de bizim kültürümüzde erkeklerde sünnet farz kılınmıştır ve peygamber efendimizin bize sünneti olarak kabul edilmektedir. 

Çoçuklarda Sünnet Sonrası MorarmaÇocuklarda sünnet sonrası morarma nedenleri;
 • Sünnet işlemi sonrası kanamaların çok olması,
 • Sünnet sonrasında sargı bezlerinin çok sıkı sarılması,
 • Sünnet işlemi sonrasında kamış bölgesi dediğimiz yerde kan dolaşımının kanamayı durdurmak için yapılan baskıdan oluşmaması sonucu morarmalar gözlemlenebilir. 
Gelelim çocuklarda sünnet sonrası morarmaya, bu morarmaların farklı sebepleri olabilir ama en bilinen morarma sebebi zarın kesilmesinden sonra uygulanan sargı bezinin çok sıkı sarılmasıdır. Genelde sünnet işlemi bittikten sonra oluşan kanamalar dursun diye bezi sıkı sarma olayı olabilir ve buda tıpkı parmağınızı sıkı bir ip ile bağlamak gibidir. Kan dolaşımı yeteri kadar yapılamadığı için peniste morarmalar gözlemlenir dikkat edilmediği takdirde daha büyük sıkıntılar doğurabilmektedir. Burada bir hekim tarafından uygulanan sünnet vakıalarında bu durumun daha az görüldüğünü söyleyebiliriz. Sünnet sonrası oluşan yaranın bakımı ve iyileşme süreci aradaki küçük ayrıntılara dikkat ederek hızlandırılabilir. Sünnet yarası iyileşme esnasında berrak bir sıvı salgılar bu sıvı yaranın iyileşmesi için önemli bir lenf sıvısıdır. Bahsettiğimiz bu sıvı kuruduğunda ise mat donuk jel şeklini alır. Bu lenf sıvının belirli aralıklar ile temizlenmesi gerekir. Temizleme işlemi yapılırken ılık su ve pomadlar ile yavaş yavaş penise uygulanarak yapılmalıdır. Eğer bu işlem yapılmaz ve yara iyileşmesi gecikir ise bölgede sünnet kabuklanması oluşur bu durumun sonucunda da peniste kanamalar meydana gelebilir. Morarmaya da sebebiyet verebilir. 

Sünnet sonrasında sıklıkla kanamalar gözlemlenir. Bu kanamalar için ekstra bir şey yapmaya gerek yoktur. Kanamanın durması için sargı bezlerini sıkıca sarmaktan özellikle kaçınmalısınız. Aksi takdirde penis başında ve yara bölgesinde ciddi morarmalar gözlemlenebilir. 

Penis başına sünnet işleminden sonra uygulanan sargı bezinin uzun süre kalması da morluklara neden olabilir. Sargı bezinin penisten yirmi dört saat sonra çıkarılması gerekmektedir. Sünnet işleminde bir diğer moraran yer ise kamış başı diye tabir ettiğimiz yeridir. Nadiren de olsa patlıcan rengine yakın bir morarma görülebilir. Bu tür bir durumda çocuğa çocuk aspirini içirilerek, devamında penis ılık batikonlu su ile pansuman yapılmalıdır. Böylelikle bu morarma birkaç gün içerisinde geçecektir. Çocuklarda sünnet sonrası morarmalar sünneti yapan kişinin uyguladığı yöntemlerden kaynaklanır. O yüzdende bu durumu takip edilmesi ve zamanında müdahale edilmesi gerekir. Ebeveynler olarak sünnet yaptırmak istediğinizde önce bilinçlenip sonra uygulattığınız takdirde veya hekimler tarafından yapıldığı takdirde bu tür morarma vakıaları da olmamış olacaktır. Sağlıkla kalın. 
]]>
Diş Eti Morarması https://www.morarma.gen.tr/dis-eti-morarmasi.html Mon, 26 Nov 2018 05:32:31 +0000 Diş eti morarması, sık sık karşılaşılan diş problemleri içerisinde yer alır. Diş etinin renginin zamanla yoğunlaşmasından dolayı kaynaklandığı belirtilmektedir. Morarma yoğunlaşan diş etlerinin zamanla mor renge doğru d Diş eti morarması, sık sık karşılaşılan diş problemleri içerisinde yer alır. Diş etinin renginin zamanla yoğunlaşmasından dolayı kaynaklandığı belirtilmektedir. Morarma yoğunlaşan diş etlerinin zamanla mor renge doğru dönüşmesine sebep olur. Bu morlukların genellikle olumsuz alışkanlıklar bulunan kişilerde daha fazla bulunduğu bilinmektedir. Özellikle sigara, içki ve yoğun kahve tüketimi bulunan kişilerde diş eti morarması daha fazla bulunduğu belirtilmektedir. Diş eti morarması görüntü itibariyle kişiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebepten dolayı diş eti morarmaların da vakit kaybetmeden tedavi yapılması diş ve görüntü itibarıyla son derece önemlidir.

Diş eti morarması nedenleri
Diş etinde bulunan morarma nedenleri kimi durumlarda ailesel faktörlere bağlı olarak bulunmaktadır. Aile içerisinde diş eti morarması bulunuyor ise diğer bireylerde diş eti morarma ihtimali bulunmaktadır. Diş eti morarması genetik değil ise diğer ağız ve diş sağlığı ile alakalıdır. Ayrıca diş için yapılan tedavilerde diş etinde morarmalar meydana getirebilir. Diş sağlığı için yapılan dolgu ve köprülerin diş eti ile uyum sağlamadığı zaman diş etinde oluşan hastalık sebebiyle morarma gibi bir renk meydana gelir. Bununla beraber diş eti hassasiyeti olan kişilere yapılan diş bakımı ile yakınında morarmalar meydana gelir.

Diş eti morarması tedavisi
Genetik olarak bulunan diş eti morarmasının tedavi oldukça zordur. Bu sebepten dolayı morarmanın biraz hafifletilmesi için gerekli tedavi uygulanır. Diğer sebeple oluşan morarmanın dişe uygulanan dolgu veya köprü ile alakalı olması belirlendikten sonra uyumlu olarak değiştirilmesi halinde morarmalar da azalması olması beklenir. Bunu değişim sonrasında zaman içerisinde hafif hafif geçmesi beklenir. Belirli bir zaman geçtikten sonra diş etinin pembeye yakın bir renkte olması sağlanır. Diş eti morarmasında yapılabilecek en önemli yöntem diş doktorunun diş etlerine uyguladığı pansuman tedavisi sonrasında, yavaş yavaş morarmanın iyileşmesi beklenir. Dişlerin günlük en az iki sefer fırçalamasının yanında ağız bakımının yapılarak gargara gibi yöntemler kullanılması morarmaların geçmesi için önemlidir. Ayrıca ağız içerisinde bulunan çürüklerin doktor tarafından tedavi edilmesiyle morarmaların geçmesi sağlanır. Görüntü itibariyle olumsuzluk yaratırken uzun süre ağrı hissettirmeyen morluklar ilerleyen zamanlarda diş eti çekilmesine sebep olurken; dişlerin sallanması gibi durumlara sebep olur. 

Diş Eti MorarmasıDiş eti morarması tedavisinde yapılan yöntemler
Son dönemde gelişen teknoloji ile beraber ağız bakımının yapılması oldukça önemlidir. Diş etinin zaman içerisinde daha koyu bir renk olan siyaha yakın bir renge dönüşmesini engellenmesi için diş eti morarması tedavisi yapılmalıdır. Yapılacak tedavi diş peelingi ismi verilen yöntemle morarmanın giderilmesi sağlanır. En fazla kullanılan tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu yöntemle kat kat diş etlerinin soyulması işlemi uygulanır. Diş etlerinin soyulması ile görüntünün renginde değişiklik meydana gelir. Tedavi yönteminde herhangi ağrı veya sızı gibi problemler ortaya çıkmaz. Bu yöntemle sağlıklı diş etlerine kavuşması sağlanır.

Diş eti iltihabı tedavisinde diş fırçalama ve diş ipi kullanma yapılacak tedaviler içerisinde ilk sıralarda yer alır. Evde herkesin uygulayabileceği diş eti morarması tedavisinde doğru şekilde diş fırçalamanın bilinerek yapılması halinde ağızda bulunan diş eti morarmaların da yavaş yavaş azalma olması beklenir. Böylelikle diş eti morarmasında günden güne azalma sağlanır.
]]>
Bacaklarda Morarma Neden Olur https://www.morarma.gen.tr/bacaklarda-morarma-neden-olur.html Mon, 26 Nov 2018 21:05:23 +0000 Bacaklarda morarma neden olur: Bacaklarda morarmalar genellikle çarpma düşme ve bacağa alınan darbelerden kaynaklanır. Bacaklarda morarmalar genellikle darbe sonucu oluşan travmalardan kaynaklanır. Bazen de çarpma dışında oluşan m Bacaklarda morarma neden olur: Bacaklarda morarmalar genellikle çarpma düşme ve bacağa alınan darbelerden kaynaklanır. Bacaklarda morarmalar genellikle darbe sonucu oluşan travmalardan kaynaklanır. Bazen de çarpma dışında oluşan morlukların sebepleri kullanılan ilaçlara bağlanabilir. Fakat morlukların iyileşme süresi uzunsa ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olarak ta karşınıza çıkabilir. Bacaklarda morarma bacaktaki cildin ve mukozların deri altından hafif kanamalı kırmızı, morumsu yada mavimsi renk almasıdır. İnsan vücudunda ve bacaklarında çoğu zaman çeşitli faktörlerden dolayı morluklar görülebilir. Beyaz tenli ve damarları yüzeysel olan bireylerde morarma daha belirgin ve sık yaşanır. Bunun nedeni bacaktaki damarların daha yüzeysel olmasıdır. Cilt altındaki kılcal damarların darbe sonucu hasar alması ve kanın cilt altına sızarak belirginleşmesi sonucu morluklar oluşur. Bacakta deri altında sızan ve orada belirli bir bölgeye yayılan kan başlangıçta kırmızı renkte olur ve 3-4 gün sonrasında renk değişimine uğrayarak mor renk haline gelir. Bacaktaki morarmanın iyileşme süresi 12-18 gün arasındadır. Bacaktaki her morarma hastalık belirtisi anlamına gelmez. Fakat yinede doktor gözetimi altında bir takım testler yaptırmanız tavsiye edilir.

Bacaklarda Morarma Neden OlurBacaklarda morarma neden olur:
 • Kullanılan ilaçlar: Sürekli kullanılan ilaçlar kan damarlarında incelmeye sebep olabilir. Kortizon türevi ilaçları da kolay morarmaya sebep olur.Bu nedenle sürekli kullanılan ilaçlar sebebiyle vücutta morluklar oluşur.
 • İlerleyen yaş: İnsan vücudunda yaş ilerledikçe kan damarlarımızı destekleyen dokular zayıflar. Bu sebepten dolayı alacağınız en ufak darbe kanın damar dışına çıkmasına sebep olacaktır ve morluk oluşumları vücutta baş gösterecektir.
 • Kan hastalıkları: Bacağınızdaki morarmaların sebebi yoksa bir sağlık probleminin işareti olabilir. Kan hastalıklarının bazıları pıhtılaşma sorunları karaciğer hastalıkları yada vücudunuzda bulunan alerjiler vücutta morluklar oluşturabiliyor.
Bacaklardaki hangi morarma durumlarında doktora başvurulmalıdır:
 • Bacağınıza önemli bir darbe almadığınız halde büyük morluklar oluşuyorsa
 • Bacaktaki morluk sebepsiz oluşuyorsa herhangi bir darbe çarpma ve bacakta çarpma sonucu oluşan travmadan oluşmamışsa
 • Bacaklarınızda ve vücudunuzda morluklar birden fazla ise
 • Bacağınızdaki morluk acısız ve ağrısız bir morluk ise doktora başvurulmalıdır.
]]>
Parmak Morarması https://www.morarma.gen.tr/parmak-morarmasi.html Tue, 27 Nov 2018 12:02:04 +0000 Parmak Morarması, rahatsızlığı, herhangi bir fiziksel darbe sonucu olarak, sıkışma, kesi veya çarpma nedenleri ile oluşabilir iken aynı zamanda genel olarak el ve ayak parmaklarında olmak üzere burun, çene, dudak gibi vücudun e Parmak Morarması, rahatsızlığı, herhangi bir fiziksel darbe sonucu olarak, sıkışma, kesi veya çarpma nedenleri ile oluşabilir iken aynı zamanda genel olarak el ve ayak parmaklarında olmak üzere burun, çene, dudak gibi vücudun en uç noktalarında renk değişimi durumu ortaya çıkmasına neden olan rahatsızlık siyanozda olabilir. Siyanoz bir hastalık değildir, genel olarak başka bir hastalığın habercisi olarak kendisini gösterir. 

Siyanoz, mukoza ve deri altında bulunan kılcal damarlarda, hemoglobin oranının artması sonucunda deri üzerinden görülebilen mor ve mavimsi tonda bir renk alır. Siyanoz kaynaklı olarak deride oluşan morarmalar, deride oluşan kılcal damarların durumu, kalınlık ve incelik durumu ve pigmentasyon derecesine bağlı olarak gelişmektedir. Siyanoz, genel olarak parmaklarda kendisini gösterir, Daha sonra ilerleyen zamanlarda da ise yanak, tırnak, kulak gibi uç yerlerde oluşmaya başlar, ağız ve dilde ise çok nadir bir şekilde görülür. Siyanoz rahatsızlığının ortaya çıkması için, 100 mililitrelik kanda, 5 gramdan fazla miktarda hemoglobinin barınması sonucunda ortaya çıkar. Bu rahatsızlık, kansızlık sorunu çeken insanlarda görülmemektedir.  

Siyanoz rahatsızlığı, daha çok bir şok geçirme durumu sonrasında kendisini gösterir. El ve ayak parmaklarında daha çok görülen bu rahatsızlığın sebepleri ise kalp yetmezliği, doğumsal kalp rahatsızlıkları nedeniyle kan gerekli oksijeni alamadığı zamanlarda, vücutta temiz kan ile kirli kanın birbirine karışması sonucunda parmaklarda morarma şeklinde kendisini gösterir. Eğer çocuklarda parmak morarması rahatsızlığı görülürse, derhal bir doktora başvurulması gerekir çünkü doğumsal kalp rahatsızlıklarından şüphelenmek gerekir.

Fiziksel olarak alınan darbelere bağlı gerçekleşen yada sıkışma ve çarpmadan dolayı oluşmuş olan parmak morarması durumlarına ise hematom denir.Herhangi bir fiziksel darbe sonucunda derinin hemen altında bulunan kılcal damarlar kopabilir ve kanın deri altındaki bu bölgede toplanması sonucu gerçekleşir. Parmaklarda morarma oluşmadan önce, şişlik ve kızarıklık oluşur. Kısa bir süre sonra bu şişlik ve kızarıklık durumu yerini morarmaya bırakır.

Parmak MorarmasıParmak morarması durumunda ne yapılmalı

Parmaklarda morarma görüldüğü zaman, birkaç tane ilk yardım teknikleri uygulanarak morarma rahatsızlığı giderilebilir. 
Parmaklarda morarma oluştuğu zaman:
 • Morarmış durumda olan parmakta herhangi bir kanama yoksa, morarmanın etrafına buz koyulması gerekir.
 • Tırnaklara alınan darbeler sonucunda oluşan morarma durumlarında ise kesinlikle doktora başvurulması gerekir.
 • Bir parça et dövülüp parmaktaki morarmış kısımın üzerine koyulabilir. 
 • Zeytinyağı lapasının da morarmaya iyi geldiği bilinmektedir.
 • Bal, un ve zeytinyağı üçlüsü karıştırılıp, hamur yapılarak moraran yere sürülmesi ağrıyı azaltacaktır.
Darbeler sonucunda gerçekleşen morluklara karşı yapılabilecek şeyler bunlardır. Yine de uzun süre geçmeyen morluk durumlarında, çıkma veya çatlama şüphesi ile derhal uzman bir doktora başvurulması gerekir.
]]>
Ayakta Morarma https://www.morarma.gen.tr/ayakta-morarma.html Tue, 27 Nov 2018 19:11:25 +0000 Ayakta morarma, aslında birçok zaman kişilerde ayak bölgesinde meydana gelen travmalar nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Fakat bazı insanlarda bu nedenin haricinde birçok farklı duruma bağlı olarak ayakta morarma meydana gelmekte Ayakta morarma, aslında birçok zaman kişilerde ayak bölgesinde meydana gelen travmalar nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Fakat bazı insanlarda bu nedenin haricinde birçok farklı duruma bağlı olarak ayakta morarma meydana gelmektedir. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda ve aynı zamanda aşırı kilolu insanlarda ortaya çıkan bu problem, son derece ciddi nedenlerden kaynaklanarak karşımıza çıkabilir. İnsanlarda ayak yapısı üzerinde birçok farklı bileşen bulunmaktadır. Özellikle ayaklarda bulunan kan damarları, birçok zaman kanın kemik ya da kas altına sızması durumunda ortaya çıkar. Ayakta morarma, insanlarda ayakların çok farklı yerlerinde ortaya çıkabilir. Bir kişide topuk bölgesinde ortaya çıkan ayak morarması, diğer bir kişide parmakların arkasında ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra ayakta morarma probleminde dikkat edilecek bir diğer etken ise morarmanın her iki ayak üzerinde etkili olup olmadığıdır. Eğer ayaktaki morarma kişilerde her iki ayak üzerinde gerçekleşiyorsa, bu durum oldukça büyük hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Sizlerde ayaklardaki morarma için zaman kaybetmeden doktorunuza giderek bu durumun nedenlerini araştırın. Birçok nedeni olan bu rahatsızlıkta özellikle morarma bölgesi büyümeye başlamışsa kesinlikle zaman kaybetmemelisiniz. Çünkü bu gibi belirtiler direk olarak insanlarda kangren gibi önemli hastalıkların belirtisidir. Aslında insanlarda ve diğer canlılarda ayak bölgeleri, diğer uzuvlara göre çok daha fazla kullanılır. Bu nedenle olası morarmalara karşı ayaklar çok daha yatkındır. 

Ayakta morarma çeşitleri

Kontüzyonlar: Genellikle insanlarda herhangi bir yaralanmaya bağlı olarak oluşan morarma türlerinden biridir. Günlük yaşantımızda sıkça karşılaşığımız bir durum olan ayaklara alınan darbeler, son derece ciddi sonular doğurabilir. Özellikle ayağa alınan darbeler nedeniyle kemik bütünlüğünün bozulması gibi durumlarda yine bu türden morarmalar meydana gelir. Öyle ki günümüzde en çok karşılan ayak morarması türü kontüzyondur. 

Hematom: Bu tür ayakta morarma çeşitleri, genellikle kan toplanması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu durum yine ayağa alınan darbeler sonrasında bölgeye kirli kanın toplanması durumunda meydana gelmektedir. Genellikle şişme, yırtılma, kanama gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Ayakta biriken kan direk olarak  deri altında birikmektedir. 

Purpura: Bu morarma türü, direk olarak ayaklarda bulunan kılcal damarların kendilinden kan sızdırması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Derideki küçük noktalara putpura peteşi adı verilmektedir. Bu durum ayaklarda meydana gelen herhangi bir travma nedeniyle ortaya çıkmamaktadır. Direk olarak kişilerdeki kilolar, kan ve damar hastalıklarıyla ortaya çıkmaktadır. 

Ayakta MorarmaAyakta morarma ile birlikte görülen belirtiler;

Ayakta morarma, direk olarak insanlarda şişme ve morarma belirtisi vermektedir. Bu gibi durumlar genellikle ciddi belirtiler vermese bile aşağıdaki belirtiler görülebilir. Eğer bu belirtiler kişilerde görülüyorsa, genellikle ayakta morarma, çok ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Eğer sizlerde de ayak morarmasıyla birlikte aşağıdaki belirtiler görülüyorsa, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
 • Bilinç değişimleri, 
 • Ayaklarda meydana gelen hissizlik ve şekil bozuklukları,
 • Cilt altında iğne ucu gibi noktalar,
 • Boyun tutulması, 
 • Nöbetler
 • Sürekli mide bulantısı ve kusma gibi durumlar
Ayakta morarma nedenleri nelerdir

Yaralanma: Günümüzde özellikle genlerin yaptığı sporlar, düşmeler, ayak bileği kırıkları, ayak burkulmaları gibi durumlarda küçük bile olsa yaralanma durumları meydana gelir. Meydana gelen ayak yaralanmaları günümüzde yaygın bir şekilde görülmektedir.  Deride Morarma https://www.morarma.gen.tr/deride-morarma.html Wed, 28 Nov 2018 06:26:21 +0000 Deride morarma, cildin darbe, düşme, tahriş olması fiziksel bir aktivite sırasında darbe alması veya derinin altındaki damarların çatlaması, kan hücrelerinin birikmesi veya herhangi bir hastalığın yan etkileri gibi nedenlerden Deride morarma, cildin darbe, düşme, tahriş olması fiziksel bir aktivite sırasında darbe alması veya derinin altındaki damarların çatlaması, kan hücrelerinin birikmesi veya herhangi bir hastalığın yan etkileri gibi nedenlerden dolayı ciltte görülen morartıya denilir. Cildimiz hassas olabilmekte ve bazı sistemlerin yağ tabakasının üstünü örterek dışarıdan gelebilecek olumsuz etkilere karşı vücudun savunmasını yapabilmektedir. Renk değişimi sadece fiziksel etkilerden dolayı değil bazı hastalıkların ciltte morarmaya neden olmasıyla da olabilmektedir. 

Deride morarma nedenleri
 • Fiziksel hareketler esnasında vücudun bazı yerlerinin darbe alması; düşme, bir yere sert bir biçimde çarpma, herhangi bir maddenin vücutla sert bir biçimde çarpışması sonucu oluşabilmektedir. Kas spazmları deride morarmaya neden olacaktır. Derinin altında bulunan kan hücrelerinin damar yolunun daralmasıyla meydana gelebilmektedir. Bir süre sonra geçebilmektedir.
 • Koah hastalığının yan etkisi olarak deride morarma; koah hastalığı bir akciğer hastalığıdır. Genellikle çok fazla alkol ve sigara tüketimine bağlı olarak nükseder. Öksürük, nefes darlığı ve deride morarma hastalığın belirtileri arasındadır. Ciddi sonuçlara neden olabileceğinden doktora başvurulması gerekir.
 • Kalp hastalıkları, kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklarda kanın vücuda yayılışında bir takım sorunlar meydana gelecek ve buna bağlı olarak deride morarmaya yol açabilecektir. 
 • Herhangi bir nedenden dolayı bir süre nefes alamama nedeniyle deride morarma; dilin nefes borusunu tıkaması, boğulma tehlikesinin yaşanması ve diğer nedenlerden dolayı bir süre nefes alma sorunu yaşayanlarda ciltte morarma oluşacaktır.
 • Bazı ilaçların yan etkisini bağlı morarma meydana gelecektir, uyuşturucu madde kullanımında vücuda enjekte edilen kısımda morarma oluşacaktır. 
 • Çok soğuk su ile temas etmek veya çok sıcak su ile temas edildiğinde ciltte morarma meydana gelecektir. Yüksek rakımlı bir dağa çıkıldığında iç basınç artacağından vücudun tepkisi olarak ciltte morarma meydana gelecektir.
Ciltte morarma genelde iki yolla olmaktadır. Birincisi kan hücrelerinin zarar görmesi, ikincisi damarlardaki kan hücrelerinin yeterli oksijen alamamasıdır. Cilt morarması bazı hastalıkların yan etkisi olduğundan ve bu hastalıklar önlem alınmadığı taktirde ölümcül vakalara neden olabileceğinden dikkate alınması gereken bir durumdur. Özellikle soluk almada sıkıntı ve kalp rahatsızlığı gibi nedenlerle morarma oluşmuşsa acilen tıbbi müdahale gerekmektedir. 

Deride MorarmaDeride morluk tedavisi
 • Darbelerle oluşan morarmalara hemetom denilmektedir, ilk yarım saat içinde morarma görülmektedir. İlk yapılması gereken buz ile o bölgenin soğutulmasıdır. Genellikle kısa bir süre içinde kendiliğinden geçmektedir. Daha ciddi vakalarda ise ilgili polikliniklere başvurarak doktorların önereceği kremlerle bu sorun ortadan kaldırılabilir.
 • Bazı hastalıkların yan etkisine bağlı olarak oluşan morarmalar o hastalıkların uzmanlarının önereceği krem ve ilaçlarla tedavi edilmektedir.
 • Morarma darbelerden kaynaklanmıyorsa kurşun suyu adı verilen beyaz renkli bir sıvı, eczanelerden temin edilmektedir, gazlı beze sürülerek moraran bölgeye tampon yapacak şekilde uygulanır veya yine eczanelerden alınabilecek kremlerle morarma giderilecektir.
 • Darbelerle oluşanlara doğal yöntemler; Kırmızı etin moraran bölgeye tampon yapılması, biberiye yağının moraran kısma sürülmesi, un zeytinyağı bal karışımının moraran bölgeye sürülmesi. Bu doğal yöntemler deride morarma tedavisinde başarılı olmaktadır.
]]>
Gebelikte Tırnak Morarması https://www.morarma.gen.tr/gebelikte-tirnak-morarmasi.html Wed, 28 Nov 2018 20:39:29 +0000 Gebelikte tırnak morarması, gebelik çağında tırnaklarda morarma çok sık rastlanılan bir vaziyet değildir. Tırnaklarda morarma varsa genelde gebelik haricinde yabancı bir sebepten dolayıdır ama bebeğin gelişimiyle beraber i Gebelikte tırnak morarması, gebelik çağında tırnaklarda morarma çok sık rastlanılan bir vaziyet değildir. Tırnaklarda morarma varsa genelde gebelik haricinde yabancı bir sebepten dolayıdır ama bebeğin gelişimiyle beraber içeride uzuvlara ve damarlara yapacağı basınç da bunun için neden olabilmektedir. 

Eğer tırnağınızı sertçe bir yere çarpar, darbeye maruz bırakır ya da kapı arası vb bir yerde sıkıştırırsanız morarır. Bu tip morarmalar bir zaman sonra kendi kendine iyileşir. Yalnızca iyileşme sürecini hızlandırmak için doktora gidebilirsiniz. Tırnakta morarmanın başka ciddi bir sebebi tırnakların meydana geldiği bölgedeki kan dolaşımının bozulmasıdır. Bunun için bebeğin içeride yaptığı stres sebep olabilmektedir. Astım ve bronşit benzeri solunum hastalıkları da tırnak morarması nedenleri içerisindedir. Bu bireyler vücutlarına yeterli oranda oksijeni alamazlar ve bunun bir sonucunda kandaki değerler kötüye gider. Yeteri oranda oksijeni içermeyen kanda yalnızca tırnaklarda değil bütün bedende morarmalara sebep olabilmektedir. Bunların haricinde tırnak morarması ihmal edilmemesi gerekli olan bir hastalığın işareti olabilmektedir. Bilhassa gebelikte tırnak morarması olduğunda bu sorunu hekime bildirin. Sizden birtakım tetkikler isteyip morarmanın nedenini araştırmak isteyecektir.  
 
Gebelikte Tırnak MorarmasıGebelikte Tırnak Bakımı 
Gebelikte tırnaklar normalden ince ve kırılgan olabilmektedir. Tırnaklar az, düz, temiz ve ojesiz olmalıdır. Tırnaklar için en güzel koruma amaçlı yıkama sonrasında tırnaklara beyaz renkli vazelin sürülmeli, enfeksiyonundan korunabilmek için tırnağın etlerine dokunmamaktır. Bu sebeple oje, aseton benzeri tırnağı kurutan kozmetiklerin kullanılmamasında yarar var. Isınmış su, deterjan ve çamaşır suyu ile eller temas edeceği vakit koruma amaçlı eldiven kullanılması, eldiven arasında ellerin uzunca zaman kalmaması ve iş sonrasında el ve tırnakların nemli iken beyaz vazelinle  korunması  mühimdir. Tırnaklar sık sık ıslanıp, anında çatlar ve uçlarından katlarına ayrılır. 

Tırnaklarda mantar enfeksiyonları  gebelikte kolaylıkla bulaşabilir. Tırnakları kalın, boynuz görünümünde, çok fazla katı ve kesilemez duruma getiren bu inflamasyon çok fazla uzunca devam eden tedaviler gerektirir. Mantar enfeksiyonundan korunabilmek için ayakların kuru ve temiz olmasına dikkat etmeli, çorapları değiştirilmeli, başkasının terlik ve ayakkabıları kullanılmamalıdır. Ortaklaşa kullanılan banyo, duş tabanı, yüzme havuzu etrafı benzeri alanlarda sade ayak basılmamalı, kendisinin terliklerini kullanmalıdır. Hamileyken hormonlarının tesiriyle el ve ayak tırnaklar eskisine nispeten çabuk uzamaktadır. Tırnakların uzamasıyla tırnaklar incelerek basit kırılır duruma gelebilir. Doğum sonrasında tırnaklardaki bu vaziyet eskiyen haline döner. Gebelik çağında düzenli beslenin, tırnakların basit kırılması ve saç dökülmesi ile ilgili Biotin vitamini ile ilgili hekime danışın. Bununla beraber fındık, yumurta, soya fasulyesi, mantar, bezelye, avokado, muz, süt, ve kepekli tahıllar benzeri besinleri gereken miktarda tüketmeye çalışın.  Doğum esnasında sonra şişliklerin inmesi ile dağılan tırnaklar parmaklarımızda batma yapabilmektedir. Hem vücudunda hem bir de hormonsal olarak gebelik esnasında meydana gelen hormonsal değişimlere ve yükselen kiloya ilişkili olarak ayaklarda bazı problemlerle karşılaşırız en önde geleni el-ayak tırnaklarının gebelik esnasında mat bir nitelik alması ve rahatlıkla kırılması, ayaklarda meydana gelen şişlik ödem, nasır ve kilo artışına endeksli batmalardır. Hamilelik sonrasında tırnak batması için minik bir pamuk parçasını zeytinyağına batırıp batan tırnağınızı belli bir zaman kaldırarak içerisine sıkıştırmak ağrınızı azaltacaktır.
]]> Damarda Morarma https://www.morarma.gen.tr/damarda-morarma.html Wed, 28 Nov 2018 21:56:32 +0000 Damarda Morarma, Hastalık belirtilerinden olan damarda morarma bir kısım hastalık veya rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Damarda morarma çoğunlukla dış bölgeden alınan bir darbeden kaynaklı olarak kişinin Damarda Morarma, Hastalık belirtilerinden olan damarda morarma bir kısım hastalık veya rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Damarda morarma çoğunlukla dış bölgeden alınan bir darbeden kaynaklı olarak kişinin kol, bacak, boyun veya diğer uzuvlarında oluşan morarmalardır. Yapılan araştırmalarda bir kısım morarmaların belirli hastalıkların habercisi olarak karşımıza çıktığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ancak damarlardaki morarmalar çoğunlukla alınan darbelerden kaynaklıdır. Bu darbelerden ciddi anlamda morarmanın olduğu bölgelerde ağrı veya şişlikler olmaktadır. Damar bölgesinde oluşan bu morarmalar sağlık açısından oldukça fazla önemlidir. Bu morarmalara müdahale edilmediği taktirde bölgesel kangrenler veya bölgesel ağrıların yayılmasına neden olmaktadır. Bir kısım kişilerde kan verirken veya kan alırken kanın deri altına sızmasından kaynaklı olarak bu ağrı ve morlukların oluştuğu görülmüştür. Bununla karşılaşan bir kimse uygun merhem veya ilaç tedavileriyle rahatsızlık ve morluğun kısa süre içerisinde yok olduğu görülmüştür. Kimi hastalarda ise damarlarının renginin mor şekilde olması kan akışından kaynaklı rahatsızlıklarla anlaşılmıştır. Bu rahatsızlıklar çoğunlukla kişilerin damarlarının mor bir görüntü oluşturur. Böylesi bir durum bir iç hastalığın veya damar bölgesinde oluşan tıkanıklıktan kaynaklı oluşan morarma çeşitleridir. 

Damarda MorarmaDamarda Morarma Tedavisi
Şayet bir kimsenin kol, ayak veya bacak bölgesinde morarmalar bulunmakta ise bu durum bir darbeden kaynaklı veya damar tıkanıklığından kaynaklı olduğu aşikardır. Böylesi bir durumla karşılaşan kişi konuyu uzman hekime bildirilmelidir. Uzman hekimin yapmış olduğu tahliller sonucunda rahatsızlığın temeli teşhis edilir. Şayet kişi darbelerden kaynaklı olarak bölgesel morarma oluşmuş ise bu durumun tedavisi oldukça kolaydır. Çünkü alınacak merhem veya ilaçlar yardımı ile bölgenin kısa süre içerisinde düzeldiği görülmüştür. Ancak bölgede tıkanıklıklardan kaynaklı damar bölgesinde morarma oluşmuşsa bu durum tehlike arz eder. Böylesi durumda yapılan kan tahlili ile rahatsızlık teşhis edilir. Böylelikle teşhis ve tedaviye ilişkin olarak ciddi anlamda ilaç ve serim tedavileriyle rahatsızlık giderilir. Böylelikle bölgede oluşan kararma ve morarmaların son bulduğu görülmüş olur. Şayet tedavilere rağmen bölgesel tedavi gerçekleşmemiş ise konu uzman hekime bildirilmesi halinde diğer farklı tedavilerle rahatsızlık giderilir. 
]]>
Parmak Ucu Morarması https://www.morarma.gen.tr/parmak-ucu-morarmasi.html Thu, 29 Nov 2018 16:21:11 +0000 Parmak ucu morarması, İnsanlarda görülen morluklar, aslında vücudun her yerinde ortaya çıkabilir. Fakat parkam uçları insanlarda morarma olabilecek yerler arasında nadir olarak karşılaşılan yerler olduğu için biraz daha önems Parmak ucu morarması, İnsanlarda görülen morluklar, aslında vücudun her yerinde ortaya çıkabilir. Fakat parkam uçları insanlarda morarma olabilecek yerler arasında nadir olarak karşılaşılan yerler olduğu için biraz daha önemsenmesi gerekmektedir. Parmak ucu morarması birçok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Parmaklar, insanlarda darbelerin en çok alınabileceği bölgeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle parmak ucu morarması, direk olarak insanlarda travmatik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Parmak ucu morarması, hem ayaklarda hem de ellerde görülebilecek bir durumdur. Bununla birlikte bu durumlarda kişilerde çok şiddetli ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu ağrılara bakılarak parmak ucu morarmasının şiddeti anlaşılabilir. 

Parmak ucu morarması, olan insanlarda bu morarmanın ilerleyişi çok önemlidir. eğer morarma diğer parmaklarda da görülüyorsa bu durum çok daha önemli bir sorun olabilir. Bazen insanlarda kıkırdak sorunlarından dolayı şiddetli morluklar ve şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Bu durum müdahale edilmediğinde çok daha ciddi sorunlara neden olarak kişilerde kalıcı eklem hasarlarının oluşmasına kadar önemli etkiler ortaya çıkarır. Bunun yanı sıra bazı insanlarda da bu hastalıklar vücuttaki diğer hastalıklardan kaynaklanır. Özellikle diyabet hastalığında parmak ucu morarması olası durumlarda biridir. Eğer sizlerde de şeker hastalığı, tansiyon hastalığı gibi problemler meydana geliyorsa, kesinlikle zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmelisiniz. 

Parmak Ucu MorarmasıParmak ucu morarması neden olur

Bu durum daha önceden de belirttiğimiz gibi birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle vücuda alınan ciddi darbeler, ellerde ve ayaklarda parmak ucu morarması sorununa neden olmaktadır. Bu nedene bağlı olarak ortaya çıkan parmak ucu morarması, birçok zaman herhangi bir tedaviye gerek duyurmadan kendiliğinden yavaş yavaş iyileşir. Eğer bu durum çok aşırı bir şekilde zarar vermiş ise iyileşme gerçekleşse bile bir süre sonra kireçlenme problemleri ortaya çıkar.
 • Dolaşım sistemi rahatsızlıkları: İnsanlarda damarlar içerisinde meydana gelen rahatsızlıklar, genellikle kan sirkülasyonunun meydana gelmesini olumsuz bir şekilde etkileyerek parmak ucunda morarma etkisini ortaya çıkarmaktadır. Bu nedene bağlı olarak sadece parmak uçlarında değil, tüm vücutta morarma etkisi ortaya çıkabilmektedir.
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları: Vücutta birçok farklı etkilerin ortaya çıkmasına neden olan bağışıklık sistemi, özellikle çocuklarda parmak ucu morarması durumuna neden olmaktadır. Bu duruma bağlı olarak ortaya çıkan morarma problemlerinin tedavisi çok daha zordur. 
 • İlaç kullanımı: Günümüzde kullanılan tıbbi ilaçların birçoğu insanlarda yan etkilere neden olmaktadır. Bu yan etkilerden biri ise parmak ucu morarması sorununa neden olmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi bir rahatsızlık varsa kesinlikle ilaçlarınızın değiştirilmesi için doktorunuza başvurun.
Parmak ucu morarması, insanlarda sık sık meydana gelen bir durumdur. Bu nedenle tıbbi olarak bu gibi vakalara çok karşılaşılır. Parmak ucu rahatsızlığında eğer bu durumlar birlikte farklı belirtiler de ortaya çıkıyorsa kesinlikle muayene olmalısınız. Çünkü bu gibi rahatsızlıklar kangren, kalp rahatsızlıkları, damar rahatsızlıkları gibi problemlerin belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. 
]]>
Göğüste Morarma https://www.morarma.gen.tr/goguste-morarma.html Fri, 30 Nov 2018 04:56:59 +0000 Göğüste morarma: halk arasında çok fazla karşılaşacağımız bir rahatsızlık değildir. Göğüste morarma bir çarpma, üzerine yatma gibi dışarıdan gelen bir müdahale ile oluşmadıysa acilen en yakın bir sağlık kuruluşuna Göğüste morarma: halk arasında çok fazla karşılaşacağımız bir rahatsızlık değildir. Göğüste morarma bir çarpma, üzerine yatma gibi dışarıdan gelen bir müdahale ile oluşmadıysa acilen en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurmakta yarar vardır. Genelde halk arasında her hangi bir morluk ile karşılaşıldığı zaman zamanla geçer düşüncesiyle ihmal edilmektedir. Ertesi gün Göğüste oluşan morluk geçmiş olsa bile yine de en kısa zamanda tedbir amaçlı da olsa  bir sağlık kuruluşuna gitmek de fayda vardır.

Göğüste morarma neden olur
 • Adet ve hamilelik dönemlerinde göğüsler hızlı bir şeklide şiştiği için bazı durumlarda göğüste morarma görülebilir.
 • Hamilelik ve bebek emzirme dönemleri de göğüslerin şiştiği ve hassas oldukları dönemlerdir. Bazı durumlarda anne bebeğini emziremediği zamanlarda da göğüste morarma bulgularına rastlanabilir.
Göğüste MorarmaGöğüslerde morarma geçmiyorsa elinize sertlik ve yumru tarzında bezeler geliyorsa ne olursa olsun hiç beklemeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir. Göğüste morarma da doktor gerekli tahlilleri ve ultrason muayenesi yaptıktan sonra nasıl bir tedavi aşaması izleneceği konusunda karar verir. Hastanın kansere yakalanmış olma riski maalesef çok fazladır. Son dönemlerde yayılan kanser hastalıklarına baktığımızda günümüzde çok yaygın olduğunu için erken teşhis çok önemlidir. Vücudumuz biz ağrı hissetmesek de bazen belli uyarıları ciltte renk değişikliği ile bize bildirmeye çalışır. Hiç bir şey yoksa bile yılda en az iki kere rutin kontrollerin yapılmasında fayda vardır. 
]]>
Kaşıntı Sonrası Morarma https://www.morarma.gen.tr/kasinti-sonrasi-morarma.html Fri, 30 Nov 2018 13:41:11 +0000 Kaşıntı Sonrası Morarma, durumu gelen olarak farklı farklı ele alınıp incelenmesi gereken rahatsızlık türleridir. Morarmanın meydana gelmesinde etkili olan sebepler kaşıntıdan bağımsız olabilmektedir. Ancak bunun yanı Kaşıntı Sonrası Morarma, durumu gelen olarak farklı farklı ele alınıp incelenmesi gereken rahatsızlık türleridir. Morarmanın meydana gelmesinde etkili olan sebepler kaşıntıdan bağımsız olabilmektedir. Ancak bunun yanı sıra kimi zamanlarda da bu iki rahatsızlık birbirini etkilemektedir. Bu yüzden de birlikte işlenmesi gerekebilir. Zira her kaşıntı sonrası morarma meydana geldiği bilinmektedir.

Morarmanın en çok oluştuğu durumlardan birisi travmatik etkenlerin meydana gelmesidir. Kaza ve hasar sonucunda oluşabileceği gibi çarpma ve darbelerin sonucunda da oluştuğu bilinmektedir. Travmatik etkenler sonucu olarak da bireyin bedeninde mor lekeler yani morarmalar oluşmaktadır. Ancak travma dışında meydana gelen morlukların birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kaşıntı sonrası morarma durumunun görülmesidir.

Kaşıntının yaşanması sonucunda bedende morluklar meydana gelmektedir. Kaşıntının meydana gelmesinde ise birçok sebep bulunmaktadır.

Kaşıntının nedenleri

Bedende sıklıkla meydana gelen kaşıntılar çoğu zaman aşırı şiddetli bir halde kendini göstermektedir. Doğal olarak bu durum da sinir bozucu bir hal meydana getirmektedir. Kaşıntı problemi daha çok cilt rahatsızlıklarında ortaya çıkmaktadır. Egzama, kepek, bit, mantar, kurdeşen ve benzeri cilt rahatsızlıklarında ve alerjik reaksiyonlarda kaşıntı durumu söz konusu olmaktadır. Bu durum kaşıntının en temel nedenleri arasındadır.

Kaşıntı Sonrası Morarma

Alerjik Reaksiyonlar

Alerjik reaksiyonların sebepleri bireyden bireye farklılık göstermiş olsa bilene ortaya çıkan sonuç hemen hemen herkeste aynıdır. Bazı özel maddelere karşı alerjisi olan bireylerde, bu özel maddelere temas edilmesi halinde alerjik türde reaksiyonların görülmesi söz konusudur. Alerjik reaksiyonların oluşmasıyla birlikte kaşıntı rahatsızlığı meydana gelmektedir. Alerjiye sebep olan besinin ya da maddenin ortadan kaldırılmasıyla ya da uzak durulması halinde problemin tedavisi sağlanmış olur. Kişi bu maddeler ile kesinlikle temas halinde olmaması gerekir. Bunun yanı sıra alerjik reaksiyon yaratan maddelerin bulunduğu ortamdan uzaklaşmak da kaşıntının ortadan kalmasını sağlayacaktır. Ancak bu şekilde kaşıntı engellenmiş olur.

Cilt Hastalıkları

Kurdeşen, mantar, kepek, bit ve egzama gibi birçok cilt rahatsızlıkların ortaya çıkmasında kaşıntı oldukça etkili olmaktadır. Cilt rahatsızlıklarından ötürü meydana gelen kaşıntı durumu kaşıntının olduğu bölgede deri kalkması ile kızarıklık (morarma) gibi bir takım sorunlar meydana getirmektedir. Uzun süreli olan ve çok şiddetli devam eden bir kaşıntı problemi yaşamanız halinde hiç vakit kaybetmeden uzman bir cilt hekimine danışmanız gerekmektedir.

Kaşıntı ile birlikte morlukların oluştuğunu belirtmiştik. Belirli bir alanda çok şiddetli geçen ve uzun süre devam eden kaşıntılarda kızarıklıkların oluşmasının yanı sıra deride morluklar da meydana gelmektedir. Fakat kaşıntının sebep olmasıyla değil de, bir takım problemlerin neticesinde de morarma ve kaşıntı yaşanması söz konusudur. Bu durumlara vitamin yetmezliği ve iç hastalıkları örnek verebiliriz. Aşağıda bu iki problem türü açıklanmıştır.

İç Hastalıkların olması durumu

Demir eksikliğinin olması, böbrek hastalıklarının oluşması, tiroid bezi hastalıklarının görülmesi ve karaciğerde meydana gelen hasarlar ve daha birçok iç hastalık neticesinde yaşanan rahatsızlıklar ile birlikte bedende morarma ve kaşıntı meydana gelmektedir. Kaşıntının yaşanmasıyla birlikte bedende bir takım morlukların oluşması söz konusu ise sorun kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime danışılması gerekir. Bunun içinde ya dahiliye doktoruna ya da cilt doktoruna gidilmesi gerekir.

Vitamin Eksikliğinin yaşanması durumu

Normal şartlar altında bedene faydalı olan ve alınması gereken]]> Morarma Nasıl Geçer https://www.morarma.gen.tr/morarma-nasil-gecer.html Sat, 01 Dec 2018 12:28:32 +0000 Morarma Nasıl Geçer, çarpmadan sonra meydana gelen morluklara tıp dilinde hematom adı verilmektedir. Morarma olayı çarpma neticesinde derinin altında yer alan kılcal damarların kopması sonucunda oluşan kan birikintisine veril Morarma Nasıl Geçer, çarpmadan sonra meydana gelen morluklara tıp dilinde hematom adı verilmektedir. Morarma olayı çarpma neticesinde derinin altında yer alan kılcal damarların kopması sonucunda oluşan kan birikintisine verilen addır. Çarpmanın neticesinde yani hematomun meydana gelmesiyle çapmış olunan bölgede şişmeler, ağrılar ve kızarıklıklar meydana gelir. Bu durum yaklaşık olarak 5-10 dakika kadar sürer ve ardından da şişme meydana gelir. Böyle bir durumda morarma nasıl geçer bunu iyi bilmek lazımdır. Genellikle morarmaların kendiliğinden geçtiğini bilmekteyiz. Ancak bu durum uzun sürmektedir. Bu sebepten ötürü morarmayı bir an önce geçirecek tedavi yöntemlerini uygulamak da önemli bir adım olacaktır.

Morarma nasıl geçer

Morarmaya karşı soğuk tedavisi

Morarmanın olmasıyla birlikte yapılması gereken ilk şey morarmanın olduğu bölgeye soğuk tedavisini uygulamak olacaktır. Örnek verecek olursak soğuk tedavisi için buz torbası kullanılabilir ya da soğuk suyun altına moraran bölgeyi tutabiliriz. Soğuk uygulamasının yapılmasının sebebi ise hematonun giderek artmasını önlemektir. Bu sayede morarmaların artması önlenmiş olur. Bunun yanı sıra soğuk tedavisi sayesinde ağrılarda da azalma söz konusu olabilmektedir. Bu soğuk tedavisi uygulaması sayesinde yaklaşık olarak yarım saat sonra ağrı tamamıyla ortadan kalkar.

Bundan sonra yaşanacak evrelerde ise darbe alan yerde morluk oluşumu söz konusudur. Bir haftanın sonunda ise yeşil ile sarı renk arasında bir hal alır. Şişliklerin oluştuğu bölge giderek azalmaya başlar. Moraran bölgede oluşan (toplanan) kanlanma durumu tamamen beden tarafından emilimi sağlanınca ortadan kalkar. Hematom durumunun yaşandığı ilk anlardan sonraki evrelerde tedavi edilebilmesi için bölgesel heparinli pomatlar kullanılmaktadır. Bölgesel anlamda yapılan tedavi durumu da hematomların yaklaşık olarak 15-21 gün arasında iyileşmesi söz konusudur. Bazı durumlarda ise iki cismin sıkışması sonucunda tırnak ya da parmakların altında hematom oluşumu söz konusu olabilmektedir. En doğru hareket olarak bölgeyi soğutmaktadır. Tırnak altında meydana gelen hematomlar cerrahi müdahale sayesinde boşaltılması ile ağrının durması söz konusudur. 

Morarma Nasıl GeçerMorarmalara karşı doğal tedavi yöntemleri

Ayak ve kol gibi eklem bölgelerinde meydana gelen morarmalar için doğal olarak kullanılan ilaç tedavisinde arnika kremlerinin yaranın olduğu dış bölgeye kullanılması etkili olacaktır. Bu sayede morarmanın daha erken bir sürede iyileştiğini görebilirsiniz. Yaygın olarak kullanılan arnika kremleri doktorların sıklıkla tavsiye ettiği ve morarmayı engelleyici bir ilaçtır. Ancak bu ilaca ihtiyaç duyulmadan doğal yollar sayesinde de morarmadan kurtulabilirsiniz. İşte o yöntemlerden bazıları:

Siyah zeytini kullanabilirsiniz. Siyah zeytin çekirdekleri sayesinde morarmanın olduğu kısmın tedavisi daha kolay olacaktır. Bunun için siyah zeytin çekirdeğini çıkarmanız gerekmektedir. Ardından ise siyah zeytini ezip lapa haline getirmelisiniz. Lapa halindeki zeytin ezmesinin morarmanın olduğu kısma sarın. Böylelikle yararın daha çabuk iyileştiğini göreceksiniz. Bir diğer yöntem yine zeytin tarafında yapılmaktadır. Çünkü morarmalara karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntemde ise zeytinyağı kullanmamız gerekmektedir. Un ve bal karışımının içine zeytinyağını ekleyip bir güzel karıştırmalısınız. Hemen ardından ise hamur haline getirip yarının olduğu bölgeye yapıştırmalısınız. Moraran bölgeye yapıştırmış olduğumuz hamuru sararak uzun bir süre bekletmeliyiz. Bu sayede morarmanın geçmesi daha da kolaylaşacaktır. Başka bir yöntemde ise et kullanılmaktadır. Et sayesinde yararın iyileşmesi daha kolay olmaktadır. Bunun için eti iyice dövmemiz gerekmektedir. Ardında morarmanın olduğu kısma eti sararak bekletmemiz gerekir. Etin yaralanmaları önlemesi konusunda önemli bir etkisi sö]]> Hamilelikte Tırnak Morarması https://www.morarma.gen.tr/hamilelikte-tirnak-morarmasi.html Sat, 01 Dec 2018 13:49:31 +0000 Hamilelikte tırnak morarması, pek nadir görülen durumlardan birisidir. Hamilelik döneminde yaşanan tırnak morarmalarını, bebeğe bağlamak pekte sağlıklı bir düşünce değildir. Tırnak morarmasına hamilelik döneminde bebeğin Hamilelikte tırnak morarması, pek nadir görülen durumlardan birisidir. Hamilelik döneminde yaşanan tırnak morarmalarını, bebeğe bağlamak pekte sağlıklı bir düşünce değildir. Tırnak morarmasına hamilelik döneminde bebeğin yapabileceği baskı ile belki bir ihtimal tırnaklarda morarmalar yaşanabilir ancak daha önce dediğimiz gibi bebeğe bağlamak ve bebekten kaynaklı olması çok çok nadiren görülen bir durumdur.


Hamilelik döneminde el ve ayak tırnaklarında yaşanabilecek sağlık sorunlarının bir diğer sebebi ise el ve ayak tırnaklarının vücutta bulunduğu yerlerde kan dolaşımının zayıflaması, kan dolaşımında sıkıntıların meydana geldiğinden kaynaklı da olabilmektedir. Kan dolaşımı bozukluğu hamilelik dönemi dışında da yaşanabilecek sağlık problemlerinden birisidir. Hamilelik döneminde yaşanan denge bozuklukları ile beraber anne adaylarında kapılara, koltuk kenarlarına, masa köşelerine, mutfak tezgahı ve açık cam kenarlıklarına çarpma ihtimalleri artmaktadır. Bu sebepler hamilelik döneminde anne adaylarının çarpmalar sonucu el ve ayak tırnaklarında morarmalara sebep olabilmektedir. Hamilelik döneminde yaşanabilecek bu gibi durumları, bebeklere bağlamak doğru değildir.Hamilelikte Tırnak Morarması 

Hamilelik döneminde yaşanabilecek solunum zorlukları da tırnaklarda morarmalar yaşanabilmektedir. El ve ayak tırnak morarmaları dışında vücudun başka bölgelerinde de morarmalar meydana gelebilmektedir. Hamilelik döneminde yaşanabilecek el ve ayak tırnaklarındaki morarmalar yaşanıldığında yapılabilecek en sağlıklı durum doktor kontrolünden geçmektir. El ve ayaklarda yaşanabilecek tırnak morarmalarını küçümsememek, önlemini almak gerekir.
]]>
Dizde Morarma https://www.morarma.gen.tr/dizde-morarma.html Sun, 02 Dec 2018 10:44:24 +0000 Dizde morarma: çoğu zaman çarpmalardan, yaralanmalardan, düşmelerden, küçük kazalardan, dizdeki zorlanmalar dan kaynaklanabilir. Dizde morarma çoğu zaman önemsiz bir durumdur ve basit çarpmalardan kaynaklanabilir. Dizdeki ve Dizde morarma: çoğu zaman çarpmalardan, yaralanmalardan, düşmelerden, küçük kazalardan, dizdeki zorlanmalar dan kaynaklanabilir. Dizde morarma çoğu zaman önemsiz bir durumdur ve basit çarpmalardan kaynaklanabilir. Dizdeki ve vücuttaki morarmalar herhangi bir düşme yada spor esnasında diz zorlamaları sebebiyle oluşur. Dizde morarma, hasar alan bölgenin cilt altındaki kan damarlarının bozulması, ezilmesi ve cilt altında kanın birikmesi ile oluşur. Özellikle çocuklarda dizde morarma yada yaralanmalar çokça görülmektedir. Dizde morarma problemi çocuklarda % 80 oranında düşerken yere çarpma ve yaralanmalardan kaynaklanır. Düşme sonucu oluşan diz morlukları ciddi bir rahatsızlık belirtisi değildir. Ancak bu durum anne baba tarafından önemsenmeli ve çocuğun doku zedelenmesi yaşamaması için önlemler alınmalıdır. Yetişkinlerde ise dizde ve diz altında oluşan morluklar bir yere çarpma, düşme, darbe, spor veya da kaza sonucunda oluşmamışsa ciddi bir hastalığın belirtisi olarak kendini baş göstermiş olabilir. Bu nedenle dizinde veya vücudunda morluklar oluşan kişinin doktor gözetiminden geçmesinde fayda vardır.

Diz ve diz altında morluk oluşmasının nedenleri: Diz spor esnasında zorlama ile karşılaşırsa darbe veya çarpmalara maruz kalırsa cilt altındaki damarların travma oluşmasına neden olur ve sonucunda içten kanama yapar. Genelde travmaya bağlı olan dizdeki morluklar yaralanma sırasında ciddi boyutlara ulaşmamışsa evde kendinizde müdahale edebilirsiniz. Pansuman dizdeki morarmaya ve kanamaya uygulanır ve bandajla tekrar bir darbeye maruz kalması engellenir. Bu tür morlukların tedavisi kolay ve kendinizin yapabileceği bir tedavidir. Fakat morarmaların iyileşme süresine dikkat edilmelidir. Uzun süre devam eden acısız ve ağrısı olmayan morluklar ciddiye alınmalıdır. Dizdeki ve diz altındaki morarmaların sebebi ekimoz diye adlandırılan bir hastalığın habercisi olabilir. Ekimoz birçok kan hastalığının belirtisi olabilir ve bunlardan en önemlisi lösemi yani kan kanseridir.

Dizde MorarmaDizde ve diz altında oluşan morluklarda dikkat edilmesi gereken unsurlar:
 • Morlukların kendiliğinden oluşması
 • Morlukların yanı sıra diş etinde ve burunda kanama olması
 • Bir anda ne zaman olduğunu bilmediğiniz ağrısız ve acısız morluklar
 • Vücudun birden fazla bölümünde morluk varsa
 • Travmanın şiddetiyle orantısı olmayan morluklar
Bu belirtiler kişide varsa mutlaka doktora başvurup şikayetlerini dile getirip doktorun isteği dahilindeki gerekli olan kan tahlillerini yaptırmalıdır.Yapılan tahlillerin sonucunda kişinin vücudundaki sebepsiz morlukların neden oluştuğu saptanmalıdır. Morluklara neden olan faktörlerden biri de yaşlılıktır. Vücut yaşlanma aşamasında kan damarlarının hasar görmesini engelleyen dokular zayıflar ve bunun sonucunda vücuda alınan küçük darbeler bile morluklara sebep olabilir. Bunun yanı sıra uzun süreli kullanılan ilaçlarda vücutta çabuk morarmalara sebep olur. Örneğin egzama, astım ve alerji ilaçları kullanan hastaların kullandıkları ilaçlar dolayısıyla vücut derisi ve kan incelmesi görülür buda basit kazalarda bile morluklara sebep olabilir. Bir diğer etken ise sık sık ağrı kesici ilaç alan bireylerde daha çabuk morarmalar oluşur.
]]>
Ayak Parmaklarında Morarma https://www.morarma.gen.tr/ayak-parmaklarinda-morarma.html Mon, 03 Dec 2018 09:49:37 +0000 Ayak parmaklarında morarma: Genellikle parmakların incinmesi, kırılması ve çatlamasından meydana gelebilir. Tabiki morarmalar, bazen bunların hiçbiri olmadan da oluşmuş olabilir. Ayak parmaklarında  sebepsiz morarma görüldüğü Ayak parmaklarında morarma: Genellikle parmakların incinmesi, kırılması ve çatlamasından meydana gelebilir. Tabiki morarmalar, bazen bunların hiçbiri olmadan da oluşmuş olabilir. Ayak parmaklarında  sebepsiz morarma görüldüğünde ise zaman kaybetmeden bir ortopedi doktoruna gidilmelidir. Çünkü, bunun altında başka bir rahatsızlık belirtisi olabilir
Yaralanma sonrası ayak parmaklarında şişlik ve morarma var ise parmaklar iyice kontrol edilmeli şekil değişikliği olup olmadına bakılmalıdır. Çünkü bu tür vakalarda genellikle kemikte çatlama olmuş demektir.Ayak parmağında ki morarmaya sebep olan açık bir yara varsa derhal pansuman edilmelidir. Bu açık yaraya zamanında müdahale edilmez ise enfeksiyon kapıp tedavisi daha zor bir hal alabilir.

Ayak parmağında morarma neden oluşur:  

Ayak parmaklarında herhangi bir sorun yok iken morarmış ise kılcal damarlarda ki hemoglobin'nin artmasından kaynaklanıyor olabilir. Bazende bu morarmalar kalp hastalıklarının habercisi olabilir. Kana yeteri kadar oksijen gitmediğinde vücuttaki kirli kan ile temiz kanın birbirine karışması sonucunda parmaklarda morarma meydana gelebilir.
Eğer çocukların parmaklarında morarma görülür ise zaman kaybetmeden uzman bir çocuk doktoruna gidilmelidir. Çünkü bu morarmalar doğumsal kalp rahatsızlıklarının belirtileri olabilir. Ayak parmağındaki morarmalar, çarpma, sıkışma veya darbe sonucu olmuş ise buna hematom denir. Hematom derinin altında bulunan kılcal damarların koparak kanın derinin altında toplanmasıyla oluşur. Bu durum kısa bir süre sonra geçer ve daha sonra morarma başlar, morarma başladığında ise şişlik sona erer.

Ayak Parmaklarında MorarmaAyak parmağındaki morluğun tedavisi; 

Ayak parmağında morarma var ise ilk yapılması gereken şey moraran yere buz koymaktır. Çünkü buz hem ağrıyı hafifletir hem de ayağın şişmesine engel olur. Buz kompleksi yaparken de buzu parmak üzerine direk koymamalı mümkünse bir havluya veya beze sararak konulmalıdır. Çünkü buz direk konulduğu zaman  aşırı soğuk kılcal damara zarar vererek kan dolaşımının yavaşlamasına sebep olur. Moraran ayak tedavi esnasında yukarıda tutulmalıdır, bu durumda ayak yukarıda iken ağrı hafifler aynı zamanda da şişlik oluşmasına engel olur. Bazı  parmak morarmalarında evde hazırlayacağımız bal, un ve zeytinyağı karışımından hamur yaparak moraran parmağa sarabiliriz veya eti döverek moraran parmağın üzerine sarabiliriz.
]]>
Sünnet Sonrası Morarma https://www.morarma.gen.tr/sunnet-sonrasi-morarma.html Mon, 03 Dec 2018 18:47:30 +0000 Sünnet sonrası morarma, şişlik ve kızarıklıklar olabilir. Uyuşturucu iğne yapılan yerlerde morluklar görülebilir. Şişliklerin ve morlukların miktarı her çocukta farklı olabilir. Bu tür renk değişiklikleri, morluklar v Sünnet sonrası morarma, şişlik ve kızarıklıklar olabilir. Uyuşturucu iğne yapılan yerlerde morluklar görülebilir. Şişliklerin ve morlukların miktarı her çocukta farklı olabilir. Bu tür renk değişiklikleri, morluklar ve şişlikler  tamamen geçicidir. Şişliklerin ve morlukların fazla olması endişe edecek bir durum değildir, sadece beklenenin üzerinde cilt hassasiyeti olduğunu gösterir. Çocuk cildi hassas olduğu için bazı ciltler abartılı bir cevap vererek oldukça fazla şişebilir. Bu durum fazla acıya ve başka sıkıntıya yol açmamaktadır. Çocuktaki tüm şişlikler, kızarıklıklar ve morluklar 2-3 hafta içersinde tamamen kaybolacak, pipi eski rengine kavuşacaktır.

Sünnet sonrası morarmalar, kızarıklıklar, şişlikler cerrahi işleme bağlı olup 7 gün içerisinde geçmeye başlayacaktır. Sünnet sonrası pipi ucunu koruyucu rolü olan deriyi kaybetmek, pipinin hassasiyetini artırabilir.

Plastik klips yönteminde, yara iyileşmesi dikişli yönteme göre çeşitli farklılıklar gösterir. Bu yöntemle kesilen sünnet derisine dikiş atılmaz, yara uçları tüm hatta eşit basınç uygulayacak şekilde plastik yardımıyla tutturularak kendiliğinden kaynaması sağlanır. Bu nedenle plastik klips yönteminde kesi hattında dikiş izleri veya büzüşmeler görülmez. Ancak klipsli sünnet sonrası yara iyileşmesine alışık olmayan gözler için ilk haftalarda endişeye yol açabilecek görüntüler olabilir. Her çocuğun iyileşme süresi ve bu süreç içerisindeki görüntüsü, onun cilt yapısı, çocuğun yaşına ve bünyesine göre farklılıklar gösterir.

Sünnet Sonrası MorarmaSünnet sonrası morarma, klips çıkartıldıktan sonra klipsin tuttuğu kesi hattında oluşabilir. Ayrıca bu bölgede kahverengi- sarı renkli yüzük şeklinde bir kabukta görülebilir. Kabuklar yani ölü doku su ve idrarla temas edince sarı-kahverengi, iltihap benzeri bir görüntüye bürünecektir. Bu görüntü iltihap değil kabuğun, ölü dokuların dökülme aşamasıdır, endişe edilmemesi gerekiyor. Hiçbir şikayete ve ağrıya yol açmayan bir süreçtir. Plastik klips yönteminde son derece estetik bir yara iyileşmesi görülmektedir. Pipide detaylı estetik şekillenme birkaç ay sürebilmektedir. Bu yöntemde kesi hattı sadece bir çizgi şeklinde kalır. Dikiş izleri, büzüşmeler veya kesi hattı düzensizlikleri görülmez.

Sünnet sonrası ateş olmamaktadır. Ateş olması durumu pipinin iltihap kaptığını göstermektedir. Sünnet sonrası rutin antibiyotik kullanmak gerekmez. Ancak iltihabi bir durum olduğunda doktor kontrolünde antibiyotik kullanmak gerekir.

Sünnet sonrasında en az 3 kez kontrole gidilmesi önerilmektedir. İlk kontrol klips çıktıktan sonra 7 gün içerisinde yapılmalıdır. Diğer 2 kontrolde 7-10 arayla yapılmalıdır. Böylece klips çıktıktan sonra ilk ay içerisinde toplam 3 kez kontrole gidilmesi gerekir.
]]>
Vücutta Morarma https://www.morarma.gen.tr/vucutta-morarma.html Tue, 04 Dec 2018 13:45:48 +0000 Vücutta morarma, Herhangi bir yerimizi çarpmaya bağlı morluklar oluşur. Morluklar genel olarak darbe, çarpma, düşme, ufak çapta kazalar, travmalar sonucu oluşur ve bu tür morarmalar normal karşılanır. Söz konusu bölgede damarl Vücutta morarma, Herhangi bir yerimizi çarpmaya bağlı morluklar oluşur. Morluklar genel olarak darbe, çarpma, düşme, ufak çapta kazalar, travmalar sonucu oluşur ve bu tür morarmalar normal karşılanır. Söz konusu bölgede damarların hasar görmesi bu tür morarmalara neden olur. Bu tür morarmaların iyileşme sırasında kırmızı, kestane rengi, mor, kahverengi ve yeşil gibi renk değişikliğine uğradığı görülür. Düştüğünüzde veya ufak bir kaza atlattığınızda oluşan morluklar ve çürük benzeri lekelerin ortaya çıkması kan damarlarının çatlaması ve yırtılması sonucu derinin altına kan sızması sonucu morarmalar oluşur. Bu morluklar 2-3 hafta içinde iyileşir. Tabi ki her tür morluklar bu kadar masum olmayabilir. 

Eğer vücudunuzun herhangi bir yerinde durduk yer morarmalar oluyorsa hafife almayarak hemen bir doktora baş vurmalısınız. Özellikle morarma ile birlikte, nefes darlığı, göğüs ağrısı, tırnaklarda morarma, burun kanaması ve diş eti kanaması aynı zamanda çarpıntı varsa ve benzeri sıra dışı belirtiler görülüyorsa, morlukların ortaya çıkma nedeninin altında ciddi bir hastalık yatabilir. Uzun süre geçmek bilmeyen ve hiç bir neden olmadan ortaya çıkan morlukların vücudunuzdaki hastalıkların veya vücudunuzdaki olağan dışı olayların belirtisi olabilir. Ancak bu morlukların tek nedeni morluk değildir. Ancak morlukların ortaya çıkması bu morlukların altında yatan nedeni saptamak mümkün değildir. Bu yüzden morluk şikayeti ile doktora baş vurduğunuzda bir takım kan tahlillerinin yanı sıra bazı tetkikler de isteye bilirler. Bazı ilaçların cilt ve kan üzerinde inceltici özelliği olduğundan vücutta daha çabuk morarmalar oluşur. Bu ilaçlardan bazıları kor aspirin, kan inceltici, pıhtı önleyici veya kortizonlu içeren ilaçlar, E vitamini eksikliği, balık yağı yada çinko gibi sağlığınız için kullandığınız ilaçlarda vücudunuzda morarmalara yol açar. Kullandığınız ilaç nedeniyle vücudunuzda morarmaların olduğununu düşünüyorsanız ilaçları kendiniz kesmeyin mutlaka doktorunuza baş vurarak bu yan etkileri belirtmelisiniz.

Vücutta MorarmaAltta yatan hastalıklar: Şimdiye kadar bahsettiğimiz morarmalar  göz önünde bulunan durumlardır. Ancak nedenini bilmediğimiz ve görünürde ilaç yada travma gibi belirgin bir nedeni olmadan ortaya çıkan morluklar, çeşitli hastalıkların sonucunda meydana geliyor olabilir. Morluklara eşlik eden diğer şikayetleri ve belirtilerin de altta yatan belirtileri teşhis etmek adına çok önemlidir. Ancak kendiniz teşhis etmemelisiniz mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bu hastalıklar neler olabilir. Trambosit bozukluğu, hemofili, fibrinojen eksikliği, von willebront hastalığı, C vitamini eksikliği, kılcan damar çatlaması, akdeniz anemisi (talasemi), lösemi, lupus, diyabet, karaciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, enfeksiyon, alerjiler olabilir. Bu hastalıkların bir çoğu aileden gelen kalıtsal hastalıklardır. Ve bir çoğu çok ciddi hastalıklar olup ve mutlaka doktor kontrolü altında olması gerekir. Bu yüzden vücutta oluşan morlukları ciddiye almalıyız ve mutlaka doktora baş vurulup bazı kan ve önemli tahlillerin yapılması gerekebilir.
]]>
Ayak Burkulmasında Morarma https://www.morarma.gen.tr/ayak-burkulmasinda-morarma.html Wed, 05 Dec 2018 10:27:58 +0000 Ayak burkulmasında morarma, bilek kısmında az şişme ve ağrı birinci derece burkulmalarda görülebilir. Bu burkulmalar hafif olan ve bilekteki bağların fazla gerilmesi sonucu oluşan burkulmalardır. Birinci derece burkulmalar Ayak burkulmasında morarma, bilek kısmında az şişme ve ağrı birinci derece burkulmalarda görülebilir. Bu burkulmalar hafif olan ve bilekteki bağların fazla gerilmesi sonucu oluşan burkulmalardır. Birinci derece burkulmalarda az da olsa ayak üzerine basılabilir. İkinci derece burkulmalar orta dereceli burkulmalardır. Bağın fazla gerilmesi ve kısmen yırtılması sonucu oluşur. Ayak bileğinde orta dereceli şişme, morluk ve ağrı olabilir. Ayak üzerinde basmada zorluk çekilebilir. Üçüncü derece burkulmalar ciddi derecede burkulmalardır ve bağın tamamen yırtılması sonucu oluşur. Ayak burkulmasında morarma, şişlik ve ağrı üçüncü derece burkulmalarda çok ciddi seviyelerdedir. Ayak üzerine basma sırasında aşırı ağrı hissedildiğinden dolayı basmak mümkün değildir.

Ayak burkulmasının belirtileri şunlardır;
 • Ayakta ağrı,
 • Ayakta şişme,
 • Ayakta morarma,
 • Rahat hareket edememe,
 • Ayak üzerine basmakta oldukça zorlanma,
 • Ayakta burkulma esnasında patlama ve yırtılma sesinin duyulmasıdır.
Ayak burkulmasında morarma ve ayağa basmakta zorlanıyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekmelidir. Doktorunuz sizden ayak burkulması geçmişinizi detaylı olarak isteyecektir. Doktorunuz ayak burkulmasında morarma, şişlik ve ağrı gözlemledikten sonra durumun ciddi olduğunu düşünüyorsa sizden röntgen film çekmenizi isteyebilir. Genellikle röntgen film şu durumlarda istenir: 
 • Ayağınızın üstüne basamıyorsanız,
 • Doktorunuz ayağınızda kırık olduğunu düşünüyorsa.
Ayak Burkulmasında MorarmaAyak burkulmasında morarmada, ilk 48-72 içinde çok önemli yapılması gerekenler vardır. 

Korunma; Ayağı tekrar incitmekten korunmalıdır. Ayağı korumak için esnek destek, ayak bantı yada sabitleyici destek kullanılabilir.
Dinlenme; Ayak 2-3 gün dinlendirildikten sonra kasların güç kaybetmemesi için tekrar eski şekilde hareket ettirilmeye başlanmalıdır.
Buz tedavisi; ayakta morarmayı, şişliği indirmek için yaralanan bölgeye buz torbası veya buzlu havlu uygulanır. Buzun cilde zarar vermemesi için cilde buzun direkt temas ettirilmemesi gerekir.
Sararak aynı pozisyonda kalmasını sağlama; ayak bileğini sargı beziyle sararak sıkıştırın. Bu burkulan ayağa iyi bir destek olacaktır ve çok şişmesini engelleyecektir. Sargı bezi ayağı çok sıkmayacak şekilde bağlanmalı ve gece yatmadan önce çıkartılmalıdır.
Kaldırma; Burkulan ayakta şişmeyi kontrol altına almak için ayağı kalp hizasında yüksekte tutmak gerekir. Ayaktaki şişme ininceye kadar destekli olarak ayak yüksekte tutulmalıdır.

Ayak burkulmasında morarma ve şişlik olduğu zaman sıcak torba veya ısıtıcılı kremlerden uzak durulmalıdır. Kesinlikle alkol kullanılmamalıdır. Alkol, ayakta şişmeyi, o bölgede kanamayı arttırır ve iyileşme sürecini oldukça yavaşlatır. Masaj yapmak, bölgede kanamayı ve şişliği arttırır. Ayrıca yorucu ve ağır egzersizler yapmak daha fazla zarara sebep olmaktadır.
]]>
Bacakta Morarma https://www.morarma.gen.tr/bacakta-morarma.html Wed, 05 Dec 2018 20:24:10 +0000 Bacakta morarma: Bacakta morarma çoğu zaman çarpmalardan kaynaklanan yada darbe sonucu oluşur. Çarpma sonucu bacaklarda oluşan morluklar çoğu zaman zararsız ve geçici morluklardır. Çocuklarda bacak morarması yetişkinlere oranla Bacakta morarma: Bacakta morarma çoğu zaman çarpmalardan kaynaklanan yada darbe sonucu oluşur. Çarpma sonucu bacaklarda oluşan morluklar çoğu zaman zararsız ve geçici morluklardır. Çocuklarda bacak morarması yetişkinlere oranla çok daha fazladır. Çocukların hareketli olmasından kaynaklanan problemlerden biride bacaktaki morluklar dır. Bazı çocuklar büyüyene kadar bacaklarından morluk eksik olmaz.bu konuda anne ve babalar dikkatli olmalıdır. Teni esmer olan çocuklarda çoğu zaman morluklar gözden kaçabilir.Morluklar konusunda anne ve babanın esmer tene sahip olan çocuklarda gözlemlerinin daha güçlü olması gerekmektedir.Yetişkinlerde darbe ve çarpma ihtimalleri çocuklara oranla çok daha düşüktür. Bunun için yetişkinlerdeki morluklar daha çok önemsenmektedir. İnsanlarda düşmeye bağlı basit yaralanmalar en çok kollara ve bacaklara zarar verir. Bu nedenle bacaklarınızda çoğu zaman küçük morluklar görebilirsiniz. Bacakta morarma çarpma ve darbe sonucunda oluşmamışsa ve bacağınızdaki morluk uzun süredir devam ediyorsa, önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Çoğu kan hastalıkları vücutta sebepsiz morluklara kendini baş göstermektedir. Ayrıca çarpma yada darbe çok şiddetli değil fakat bacağınızdaki morluk çok daha belirgin ve fazla ise mutlaka sağlık kuruluşlarına gidip gerekli kan tahlilleriyle bu sorunun neden kaynaklandığını öğrenmelisiniz. Ufak bir çarpma sonucunda büyük morarmalar bir tehlikenin habercisi olabilir. 

Bacakta MorarmaBacaktaki morluklarda tehlike arz eden morarma şekilleri:
 • Vücudunuzun birden fazla yerinde morluklar oluşmuşsa
 • Morluklarınız kendi kendine oluşmuşsa
 • Küçük darbelerle büyük morluklar oluşuyorsa
 • Morluklarla birlikte diş eti kanaması ve burun kanaması bulunuyorsa
 • Morluklarınız darbe ve şiddetli çarpma sonucunda oluşan ağrı ve acı yoksa
Bacaklarınızda veya vücudunuzda yukarıdaki belirtiler varsa mutlaka doktor kontrolünden geçmeniz tavsiye edilir. Basit bir kan sayımı testiyle bir çok hastalık kontrol altına alınabilir. Bacaktaki morarmalar da dizden aşağıdaki kısım daha çok morarmalara maruz kalır. Bunun sebebi bacağın dizden yukarıdaki bölümü darbenin şiddetini azaltma özelliğine sahiptir. Darbenin şiddetini azalttığı için diz altına oranla daha az morarma görülür. Altında kemik bulunmayan bölgelerde yumuşak doku katmanları bakımından zengin oldukları için darbenin şiddeti daha az olur. Bacakta diz üstü morarmalar için biraz daha şüpheci davranmak gerekir. Diz üstündeki bacak bölümünde oluşan morluklar derinden gelen uzun süre devam eden bir morartıya sahipse sağlık kuruluşlarına gidip doktor kontrolleriyle gerekli olan kan tahlillerini yaptırmalıdır.

Bacakta morarma nedenleri:
 • Yaş ilerlemesi vücutta sebepsiz morluklara sebep olur
 • Kullanılan sürekli ve daim olan ilaçlar
 • Çarpma bölgesinde oluşan travmalar
 • Kan hastalıkları
Bacakta ve vücudun diğer bölümlerinde oluşan morluklarla kendini belli eden kan hastalıkları:
 • Hemofil: Hemofil hastalığı kandaki pıhtılaşmayı sağlayan faktörlerden faktör 8-9'un hayat boyu eksikliği ve kanın pıhtılaşmasının yetersiz olduğu bir hastalıktır. Vücutta kanamaların meydana gelmesi takdirde kanama durdurulamaz ve bu doğuştan gelen bir kan hastalığıdır.
 • Trombosit fonksiyonlarının bozulması: Trombositler kemik iliğinin öncül hücrelerinden oluşurlar ve çekirdekleri yoktur. Öncül hücrelerin üretimi karaciğer ve böbrekte yapılan trombopoetin denilen maddenin etkisi altındadır. Trombositler kanamanın ilk anında görev alırlar. Ciltte kanamalı bir darbe olunca oluşurlar bu bölgeye çalışırlar salgıladıkları bazı maddeler diğer trombositlerinde birbirine yarışmasına neden olur. Morluk oluşturan nedenlerdendir.
 • Kılcal damar çatlaması: Kılcal damar zarar gördüğünde damar çatlamaları oluşabilir d]]> Kol Morarması https://www.morarma.gen.tr/kol-morarmasi.html Wed, 05 Dec 2018 21:29:29 +0000 Kol morarması: koldaki derinin çarpma veya yaralanma sonucu içten kanaması ve belli bir bölgeye yayılması sonucunda oluşur. Kolda morarma çoğu zaman çarpma, darbe, düşme benzeri ufak çaplı kazalar ve travmalar sonucunda oluşur Kol morarması: koldaki derinin çarpma veya yaralanma sonucu içten kanaması ve belli bir bölgeye yayılması sonucunda oluşur. Kolda morarma çoğu zaman çarpma, darbe, düşme benzeri ufak çaplı kazalar ve travmalar sonucunda oluşur.Çoğu zaman normal karşılanır. Kazalar sonucun da derinin altındaki damarlar ezilme ve hasara uğrar bunun sonucunda da koldaki hasarlı bölge önce kırmızı sonrada mor bir görünüme bürünür. Hasarlı bölge yüzeysel görünümde renk değişikliklerine uğrar kırmızıdan mora, mordan maviye, maviden yeşilimsi bir renge ve sonrasında ise iyileşme döneminde kahverengi renk görünümüne büründüğü gözlemlenir. Kolunuzu sehpaya çarptığınızda sonrasında morarma ihtimaliyle karşılaşacağınızı bilirsiniz fakat çarpma olmadan acı hissetmeden kolunuzda morluklar görüyorsanız ihmal etmeden en yakın sağlık kuruluşlarına gidip doktor muayenesinden geçmelisiniz. Eğer vücudunuzda, kolunuzda, bacağınızda sebepsiz çarpma, düşme ve darbe söz konusu olmadan morluklar oluşuyorsa kan hastalıklarının habercisi olabilir. Morlukların beraberinde ateş, vücudunuzda kızarıklık, şişkinlik beraberinde ise kesinlikle sağlık kuruluşlarında kan testlerine baş vurulmalıdır.

  Kol MorarmasıKol morarması sebepleri:
  • Travmalar: Travma genellikle çarpma darbe düşme kaza sebepleriyle ortaya çıkar. Hasarlı bölgede deri altında kan damarlarının içten kanaması sonucu morarmalar oluşur. Çoğu zaman zararsız ve kendiliğinden iyileşen bir problemdir. Çarpmalar yani travmalar sonucunda morluklar oluşması normal olarak bilinir. Maksimum 2-3 haftada kendiliğinden iyileşme gözlemlenir.
  • Yaşlanma: Yaşlanma etkilerinden biride vücudun kolaylıkla morarması dır. Vücut yaşlanırken damarların hasar görmesini engelleyen dokular zayıflar ve bunun içindir ki yaşlı insanların vücudunda çok daha çabuk morluklar oluşabilir.
  • Uzun süreli kullanılan ilaçlar: Uzun süreli kullanılan ilaçlar bazen derinin ve kanın incelmesine sebep olabilir. Bu durum darbe alan bölgenin çabuk morarmasına sebep olur. Sık sık ağrı kesici alan bireylerin vücutlarında kolay morluklar oluştuğu saptanmıştır. Alerji, egzama, astım ilaçları cildi inceltir bu hastalığa sahip kişiler yine vücutta morluklara karşılaşabilir. Hasta olan kişi kullandığı ilaç sebebiyle morartılar görüyorsa kendince ilacı kesmemeli doktora başvurup şikayetlerini dile getirip ona göre hareket etmelidir.
  • Altta yatan diğer hastalıklar: Kolda oluşan morlukların çarpmaya ve kullanılan ilaçlara dayalı olmadığı teşhis edildiğinde morlukların hastalıktan kaynaklandığını söylenebilir.
  ]]>
  Tırnak Morarması https://www.morarma.gen.tr/tirnak-morarmasi.html Thu, 06 Dec 2018 14:30:30 +0000 Tırnak Morarması, Sağlıklı tırnaklar kendine özgü renginden ve şeklinden kolaylıkla anlaşılabilir. Tırnakta meydana gelen renk ya da şekil değişiklikleri vücutta veya tırnakta olan bir takım hastalıkların işareti olabili Tırnak Morarması, Sağlıklı tırnaklar kendine özgü renginden ve şeklinden kolaylıkla anlaşılabilir. Tırnakta meydana gelen renk ya da şekil değişiklikleri vücutta veya tırnakta olan bir takım hastalıkların işareti olabilir. Tıp dilinde siyanoz adı verilen ve çoğunlukla ayak tırnaklarında karşılaşılan bir sorun olan tırnak morarması oluştuktan sonra tırnağın yüzeyinde kalınlaşma problemini de beraberinde getirebilir. Tırnak morarması, tırnağın keratin dokusunda meydana gelen renk farklılığı değil, tırnak yatağının renginin değişmesi olur. Birçok nedenden kaynaklanan tırnak morarması kesinlikle önemsenmesi gereken bir sorundur ve birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabileceği düşünülüp mutlaka doktora gidilerek kontrol edilmelidir.

  Tırnak morarması nedenleri:

  Oksijen azlığı, tırnakta görülen morarmalar en çok da vücutta oksijen oranının yeterli seviyede olmamasından kaynaklanır. En çok da astım hastalarında görülen tırnak morarması, bu hastalıkta nefes alma sıkıntısı olmasından dolayı vücuda yeteri oranda oksijen girmediği için tırnak morarması sorunu ortaya çıkabilir. Kanda oksijen miktarının az olması tırnakların morarmasına ve aynı zamanda kalp krizi ya da kalp spazmına neden olabilir.  Bu nedenle tırnak morarmasının tehlikeli hastalıkların habercisi olabileceği bilinmelidir.

  Yalnış ayakkabı tercih etmek, tırnağa devamlı baskı uygulayan ayakkabıların tercih edilmesi tırnaklarda morarmaya sebep olabilir. Dar, rahatsız edici ve ayağı sıkan ayakkabılar aynı zamanda tırnakların kalınlaşmasına da neden olur.

  Tırnak mantarı, tırnakların renginin değişmesine neden olan tırnak mantarı hastalıkları tırnak yatağına ve plağına yerleşmiş olan enfeksiyonlardır ve bu enfeksiyonların tırnak bölgesine birikmesi neticesinde tırnaklarda morluk meydana gelir. Aynı zamanda tırnak mantarları morarma ile birlikte tırnak kalkması ve ağrı gibi durumlar da yaratabilir.

  Uzun tırnaklar, ayak tırnaklarını uzun olması ayakkabı içinde tırnağın geriye doğru itilip bu şekilde tırnağa baskı uygulayarak tırnağın morarmasına sebep olabilir.

  Darbe ve yaralanmalar, parmaklara alınan darbe ve sıkışma neticesinde tırnak altında kanama ve kanama sonucunda morarma görülebilir. Parmakların kapıya sıkışması, tırnağın üzerine çekiç gibi aletlerle darbe alınması, ayak parmağına ağırlık düşürülmesi ve parmağın sert bir yüzeye çarpılması tırnak morarmalarına neden olabilir.

  Diğer nedenler, tırnak morarmaları aynı zamanda gümüş zehirlenmeleri, Wilson hastalığı, aşırı soğuğa maruz kalma durumunda ve kansızlık gibi hastalıklarda da ortaya çıkabilir.

  Tırnak MorarmasıTırnak morarması tedavisi, bu sorunun tedavisi altında yatan hastalığa bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 
  Tırnak morarmaları ağrı durumu yaratmıyorsa ve şişlik söz konusu değilse evde yapılabilecek bazı bakımlarla ve bu süreçte yoğun aktiviteler yapmayıp, ayağı rahatsız eden ayakkabılar tercih etmeyerek tırnak morarması sorunu kendi kendine geçebilir. 
  Astım bronşit ve kalp hastalığı gibi iç hastalıklarından kaynaklanan tırnak morarmasının tedavi suresi oldukça uzundur ve hastalığın tedavisi ile birlikte hastalıktan kaynaklanan morluk azalır.

  Mantardan kaynaklanan tırnak morarmaları, mantar tedavisinin yanı sıra kullanılan kremler ile mantar problemi ortadan kalktığında morarmalar da kendiliğinden geçer. Darbe ve yaralanma sonucu meydana gelen tırnak morarmaları, çoğunlukla bandaj sarılarak tedavi edilebilir. Bu zaman içerisinde ayağın yukarıda tutulması morarmayı engelleyip şişliği azaltır. Tırnak morarmalarında tırnak yatağında kan birikmişse ve tırnağın rengi artık siyahlaşıyor ise bu durum sinirlere etki eden basınç nedeniyle kişide oldukça şiddetli ağrıya sebep olabilir. Bu]]> Göz Morarması Nasıl Geçer https://www.morarma.gen.tr/goz-morarmasi-nasil-gecer.html Fri, 07 Dec 2018 10:03:22 +0000 Göz morarması nasıl geçer, Çoğu insan yaşamı boyunca göz morarmasıyla karşı karşıya gelmiştir. En sık görülen vakalar başa darbeye dayalı göz morarmaları gelmektedir. Darbenin anı sıra,burun yaralanmaları,yüz gerdirm Göz morarması nasıl geçer, Çoğu insan yaşamı boyunca göz morarmasıyla karşı karşıya gelmiştir. En sık görülen vakalar başa darbeye dayalı göz morarmaları gelmektedir. Darbenin anı sıra,burun yaralanmaları,yüz gerdirmeler,enfeksiyon,ve alerjik rahatsızlıklar,ağız ve diş operasyonları ve böcek sokması gibi birçok sebebe dayalı olarak ta göz çevresinde morluklar oluşabilir. 

  Göz morluğunu  geçirmek için uygulanan yöntemler,

  Soğuk uygulama, Göz morarması 'na yapılacak ve en temel uygulama bölgeye buzlu müdahale etmektir. Bölgeye yapılacak buzlu tampon şişmesinin önüne geçecek ve damarları daraltacağı için kanamanın önüne geçecektir. Buz ile müdahale iyileşme sürecini hızlandırarak ağrıyı azaltacaktır. Buz bulunmadığı durumlarda buzlukta tutulan paketlenmiş dondurulmuş gıdalar da aynı görevi yapacaktır. Aşırı ince olmayan bir bez ile buz kütlesini sarın doğrudan cilde temas ettirmeyin. Beze sardığınız kütle ile ara ara göze tampon yapın uzun süre tutmayınız bu hasara yol açabilir. İlk iki gün ara ara buzla tampon uygulayabilirsiniz.

  Sıcak uygulama, Göz morarmasının üzerinden bir kaç gün geçtikten sonra bölgedeki kan akışını hızlandırmak için uygulanabilir. Sıcak bir bezle çok hafif hareketlerle ağrıya sebep vermeden yapılacak uygulama bölgede kurumuş kanında dağılmasına yardımcı olabilir.

  Patates, Gözde morlukla beraber oluşan şişliklere soğumuş patates tamponu iyi gelmektedir. Patatesleri halka halka doğrayıp buzdolabında yarım saat bekletin. Soğuyan patatesleri göz üzerine koyun ve ortalama 1 saat bekleyin. 1 Saatin sonunda dilimlediğiniz patatesleri tekrar dolaba koyup soğutarak aynı işlemi bir kaç kez tekrarlayın.Patatesin suyunu sıkarak hasarlı bölgeye eliniz yardımıyla hafif hareketlerle masaj yaparak sürün bu da göz morarlıklarının dağılmasına yardımcı olacaktır. 

  Göz Morarması Nasıl GeçerHaşlanmış yumurta, Göz morarması' nı geçirmek için kullanılan yöntemlerden birisi de haşlanmış yumurtadır. Yumurtayı sıcak suda katılaşana kadar haşlayın. Haşladığınız yumurtanın kabuklarını soyun ve hafif sıcaklık tayken gözünüzü incitmeden üzerine koyun ve yumurta soğuyuncaya kadar bekleyin. Soğuyan yumurtayı tekrar kaynatın bu işlemi ara ara tekrarlayın. Yumurtanın yumuşak dokusu ve içeriğinde bulunan maddeler sayesinde kurumuş kanı dağıtmasına yardımcı olacaktır.

  Arnika, Arnika kan dolaşımını artırarak şişme ve iltihaplanmayı önlemek için kullanılan bir ilaçtır. Arnikayı bölgesel krem, merhem ve yağ şeklinde bir çok formda temin edebilirsiniz. Günde 2 kez hafif dokunuşlarla masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

  C vitamini, Göz morarması tedavisinde C vitaminin önemi büyüktür. Gözünüz hasar görmese bile sağlıklı bir yaşam için beslenme alışkanlığınıza eklemenizde sizin için büyük fayda vardır. Portakal, limon, yer elması, kuş burnu, misket limonu, mango ve brokolide bol miktarda C vitamini bulunur. C vitaminini kan damarı duvarlarını kalınlaştırarak iyileşme sürecine yardımcı olur.
  ]]>
  Tırnak Dibi Morarması https://www.morarma.gen.tr/tirnak-dibi-morarmasi.html Sat, 08 Dec 2018 04:18:48 +0000 Tırnak dibi morarması; Tırnak diplerinde bazen renk farklılaşması ve morluk şeklindeki durumlar oluşmaktadır. Çoğunlukla ayak tırnaklarında meydana gelen morarma neticesinde oldukça fazla rahatsızlığın habercisi şeklinde Tırnak dibi morarması; Tırnak diplerinde bazen renk farklılaşması ve morluk şeklindeki durumlar oluşmaktadır. Çoğunlukla ayak tırnaklarında meydana gelen morarma neticesinde oldukça fazla rahatsızlığın habercisi şeklinde olabilir. Tıpta siyanoz biçiminde tanımlanan ayak tırnağında morarma ile beraber bazen tırnakta kalınlaşma ve sertleşme problemleri de meydana gelmektedir. 

  Tırnaklarda diplerindeki morarma sebebi; 

  Giyilmekte olan ayakkabıların rahatsızlık vermesi ve konforu ayak sağlığında olduğu kadar tırnak sağlığı bakımından da oldukça önemli bir durumdur. Dar ve ayakları sıkmakta olan ayakkabıların giyilmesi, ayaklara ve tırnaklara fazla bir şekilde baskı uygulanmasına sebep olur. Tırnaklara doğru uygulanmakta olan kuvvet ise tırnak uçlarında renk değişimini yani morarmaya sebep olmaktadır. Tırnak uçlarında morarma şikayetinin sebebi yetersiz olan oksijen olabilir. Nefes alıp vermede zorlanan ve solunum fonksiyonunda problem bulunan insanlarda, tırnakta morarma problemi daha çok meydana gelmektedir. Özellikle de astımı bulunan insanlarda tırnak uçlarında morarma şikayetine daha fazla rastlanmaktadır.

  Tırnak mantarı, tırnak uçlarında morarma probleminin en bilinen sebeplerinden birisidir. Karanlık ve nemli olan ortamların, mantarların meydana gelebilmesi ve oluşabilmesi için oldukça uygun olan bir ortamdır. Ayakkabı içinde ayakların bütün gün terlemesi ve hava alamaması durumunda tırnaklar ve ayaklarda mantar oluşabilmekte ve meydana gelebilmektedir. Mantarların tırnak uçlarında morarma şikayetine neden olmaktadır. Morarma ile beraber tırnak uçlarında acı hissi de tırnak mantarı sorunlarının belirtilerinden biridir.

  Tırnak Dibi MorarmasıTırnak uçlarındaki morarmanın tedavisi; 

  Morlukların altında yatmakta olan sebep yanlış olan ayakkabı tercihi ise daha rahat ve konforlu olan ayakkabılar tercih edilerek, tırnak uçlarındaki morluk problemi iyileştirilebilir. Eğer renk farklılaşması tırnak mantarından meydana gelmiş ise krem ve merhemlerin kullanılması gerekebilir. Tırnak uçlarında morarma şikayetinin altında yatan oldukça fazla sebep olabilir. Rahatsızlığın doğru bir şekilde teşhisi ve tedavisinin yapılması için doktora başvurulması önerilir. 

  ]]>
  Dil Morarması https://www.morarma.gen.tr/dil-morarmasi.html Sat, 08 Dec 2018 04:38:59 +0000 Dil Morarması, Dil, hepimizin de bildiği gibi tat alma görevini gerçekleştiren, ağız içerisinde bulunan bir organdır. Tabi ki bu organın tat alma işlevi dışında çiğneme ve yutma gibi görevler de yapar. Normal şartlar altınd Dil Morarması, Dil, hepimizin de bildiği gibi tat alma görevini gerçekleştiren, ağız içerisinde bulunan bir organdır. Tabi ki bu organın tat alma işlevi dışında çiğneme ve yutma gibi görevler de yapar. Normal şartlar altında dil organı pembe renkli bir görünüm taşır.Tüketilen besinlerin içerdiği maddeler veya çeşitli bazı rahatsızlıklar kaynaklı bir şekilde dil renginde değişiklikler meydana gelebilmektedir. Dil üzerinde oluşan bu renk değişimleri genel olarak beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak gerçekleşir.

  Dil üzerinde oluşan bu renk değişimleri genel olarak pembe renkten mora çalan bir renge dönüşme olarak gerçekleşir. Dil üzerinde oluşan bu hafif morluk kişiyi paniğe sokabilir ve endişeye kapılmasına yol açabilir. Bunun nedeni de bu morluk durumunun ağız içerisinde gerçekleşen kanser hastalıklarıyla ilgili olabileceğinin düşünülmesidir. Bu yüzden dil üzerinde oluşan bu morluk durumu bir süredir devam ediyorsa endişeye kapılmadan en kısa zamanda doğru teşhis ve tedavi için bir uzman doktora başvurulması gerekir.

  Dil MorarmasıDil üzerinde morarma neden olur

  Tüketilen besinler: Dil üzerinde meydana gelen renk değişim rahatsızlıkları genel olarak gün içerisinde tüketilmiş olan gıdalar ile alakalıdır. Meyve ve sebze gibi sağlıklı gıdalarla ve katkısız besinlerle beslenen kişilerde, dil üzerinde renk değişimi çok nadir bir sıklıkla görülür. Fakat daha çok endüstriyel gıdalarla beslenmeyi seçen kişilerde, dil üstü renginin çok daha koyu olduğu görülür. Hem bütün vücudun sağlığını korumak adına hem de dil üzerinde oluşabilecek olan koyuluk durumundan kurtulmak için, doğal bir şekilde ve sağlıklı olarak beslenme en iyisidir.

  Solunum yolu enfeksiyonu: Üst solunum yolu ve alt solunum yolu olmak üzere iki farklı şekilde incelenen solunum yolu enfeksiyonu hastalıkları da dil üzerinde bir renk değişimine sebep olabilir. Bu hastalıklar dil üzerinde renk değişimi durumunun yanı sıra dil yapısının paslı bir şekilde görünmesine ve dil algısında acı bir tadın oluşmasına da neden olabilmektedir. Soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları yüzünden oluşan bu hastalıkların yanı sıra dil renginde koyulaşma durumu da oluşabilir. Fakat tek başına dil rengi değişimi durumu, solunum yolu enfeksiyonu olduğunu belirtmez.

  Yanlışlıkla dil ısırmak veya travma etkenleri: İnsanlarda konuşurken veya yemek yerken çok sıkça rastlanan yanlışlıkla dil ısırmak, dil üzerindeki renk değişimi durumunun nedeni olabilir. Genel olarak kendiliğinden geçer fakat darbe çok şiddetliyse bu konuyla ilgilenen doktora başvurulması gerekir.
  ]]>
  Bebeklerde Morarma https://www.morarma.gen.tr/bebeklerde-morarma.html Sat, 08 Dec 2018 23:14:37 +0000 Bebeklerde Morarma, Özelikle emzirme anında veya ağlar iken bebeklerde görülen morarma nefes darlığı, emerken yorulma, aşırı terleme ve kilo alamama gibi şikayetler kalp hastalığı belirtileridir. Bebeklerden daha büyü

  Bebeklerde Morarma, Özelikle emzirme anında veya ağlar iken bebeklerde görülen morarma nefes darlığı, emerken yorulma, aşırı terleme ve kilo alamama gibi şikayetler kalp hastalığı belirtileridir. Bebeklerden daha büyük çocuklarda tırnaklarda morluk, dil ve dudakta morluk, morluk ile yorulma sonucunda çömelme isteği, nefes darlığı, aşırı terleme, düz yolda yürür iken çabuk yorulma gibi şikayetler olur. Öksürük, bayılma, sık akciğer enfeksiyonu ve çarpıntı gibi şikayetleri olan çocuklarda derhal doktora götürülerek kalp hastalıkları kontrolünden geçirilmelidir. 

  Bebeklerde Morarmada Erken Teşhisin Önemi

  Erken teşhis oldukça önemli bir faktördür. Bunların yanında asıl önemli olan bir diğer nokta uzmanın muayeneden sonraki bulgularıdır. Halk arasında üfürüm olarak bilinen sesin duyulması, röntgen filminde kalbin normalinden büyük görülmesi, ritm bozukluklarının saptanması gibi durumlar uzman tarafından saptanmaktadır. İşte bu hallerde bir bebek kalp doktorunun mutlaka bu bebeği değerlendirerek teşhis koyması gerekmektedir. ASD denilen kalp deliği gibi bazı doğumdan kaynaklanan kalp rahatsızlıkları ise uzun seneler hiçbir sorun açmayabilir. Üfürüm yada tesadüf sebebi ile değerlendirildiğinde saptanır. Bütün bunlar için tedavi süreci ve yöntemi hayati bir önem taşır.

  Bebeklerde MorarmaBebeklerde Morarma, Aileler Bu Belirtileri Ciddiye Alsın

  • Kan basıncının aşırı yüksek oması
  • Morarmanın özellikle de bebek ağlar iken morarması
  • Bebeğin kalbinin çok yavaş yada çok hızlı atması
  • Bebeklerin mama yada anne sütü alırken yorulması ve sık nefes alıp vermesi
  • Beslenme anında özellikle başta olmak üzere vücutta terleme olması
  • Bacaklarına kramp girmesi
  • Nefes alıp verirken göğüs kafesinde çekilmeler ve çökmelerin olması
  • Bebeğin sık olarak akciğer enfeksiyonu geçirmesi
  • Normal muayeneler esnasında kalbinde çocuk uzmanları tarafından üfürüm denilen seslerin duyulması
  • Bebeğin yeterli beslenmesine rağmen kilo alamaması ilk altı ay içinde 600 gram, ikinci altı ay dönemde aylık 300-600 gramın altında olması yada yaşıtlarına göre daha zayıf olması
  ]]>
  Varis Morarma Yaparmı https://www.morarma.gen.tr/varis-morarma-yaparmi.html Sun, 09 Dec 2018 06:29:25 +0000 Varis morarma yapar mı, varisin ne kadar yaygın bir sorun olduğu günümüzde herkes tarafından bilinmektedir. Varis bacaklarda oluşan yüzeysel toplardamarların anormal bir şekilde genişleyerek cildin dış bölgesinde görülmesidir. Varis morarma yapar mı, varisin ne kadar yaygın bir sorun olduğu günümüzde herkes tarafından bilinmektedir. Varis bacaklarda oluşan yüzeysel toplardamarların anormal bir şekilde genişleyerek cildin dış bölgesinde görülmesidir. Varisin daha derin bölgelerde oluşarak iç bölgelere oluşarak, ağrı ve morarma buna benzer oldukça fazla sıkıntılarla ortaya çıkmaktadır. Varis olan hasta insanların ayaklarında morarma gibi görüntü bozukluğu yapan varisin, bayanlar olmak üzre çirkin görüntü nedeni ile çare aradıkları bilinmektedir. Böyle bir sorun karşısında varis tedavileri oldukça sabır isteyen ve çok uzun işlemlerdir.

  Bir çok insanda genetik oluşan bu durum oldukça artarak toplumun sorunu haline gelmiştir. Toplum içerisinde karşılaşılan en sık hastalıklardan biri olan varisin erken tedavi edilmesi sonucu sağlık açısından ve görsel anlamda etkili sonuçlar alınabilir. Fakat çok ihmal var ise ciddi boyutlarda oluşmuş olan varislerle baş etmek oldukça zordur. Toplumsal açıdan oluşan hastalıkların başında muhakkak erken teşhis ve tedaviler önerilmektedir. Varis morarması durumunda geç kalınırsa alınan tedbirler sonrasında tedavi etkili olmayabilir. İlerlemiş plan varis morarma yapar ayrıca, morarmanın yanı sıra ağrı ve ayaklarda uyuşukluk yapar.

  Variste morarma neden olur Varis tedavilerinde hastaya uygulanacak tedavi şekli kalp ve damar cerrahisi uzmanı tarafından belirlenerek uygulanmaya başlanır. Ayak ve bacakta oluşan damarların görüntü olarak içteki oluşan damar bozuklukları dış yüzeye vurması sonucu variste morarma nedeni olur. Ciddi bir tedavinin ardından hazırlanan hasta yaşayacağı tedavinin ve sonraki sürecin, yaşanılan muhtemel sorunları araştırmalı ve doktoruna sormalıdır. Varis tedavisi eçiminde hastanın yaşayacağı varis morlukları aylarca sürecektir. Seçimi yapılan hastaya uygulanacak tedavi şeklinde varis morarma yapmasını hasta göze alarak aylarca  varisin oluşturduğu sıkıntılara göğüs germelidir. Varis morarma yapar ve tedavi sonrası oluşacak olan morarma daha fazla artabilir.

  Varis Morarma YaparmıVarisin morarma tedavisi nasıl olmalıdır: Variste oluşan morarma vücut yüzeyinde iz olarak görünür. Hasta olan kişinin  varis çorabı giymesi, gerektiğini düşünüyorum. Giyilen varis çorabı daha fazla olan varisi engellemektedir. Tam anlamı ile varis çorabı sıkı olması nedeni ile varislerin sıkıştırılarak ilerlemesini engelliyor. Varis morarma oluşumunda ameliyatla önce ve sonrası azalma görülmemektedir. Varis hastası olan kişiler ameliyat kararı verilmiş olan hastalarda ameliyatın yarattığı tahribatlarda oluşan morarmalar geçicidir. Bu nedenle oluşan morluklar ciddiye alınmamalıdır. Asıl sorun varisin yaptığı morlukların deriye yerleşerek kişiyi rahatsız etmesidir.

  Varis morarmasına ve oluşumuna sebep olan nedenler: Bayanlarda hamilelik oluşması kilo problemleri ayakta çalışan ve sürekli oturan insanlarda dikkat etmedikleri durumunda variste oluşan morluk, ortaya çıkar. Variste morarma olmasının ortaya çıkması sonucu yapılan, tedavilerin ardından varis morarmaların da koyu olan renklerin açık renge dönüşmesi olabilir. 

  Varis hastalarına iyi gelen hareketler nelerdir Varis hastaları ayaklarındaki şikayetleri hafifleterek ağrı ve uyuşma sorununu bir nevi kendi yöntemleri ile geçici olarak ortadan kaldırabilirler. Merdiven çıkarak spor yaparak ve kilo vererek kendi sağlıkları için önlem alarak daha ağrısız ve huzurlu olabilme adına varisli ayaklara iyi geleni yapmak oldukça doğru karardır.    
  ]]>
  Lösemi Belirtileri Morarma https://www.morarma.gen.tr/losemi-belirtileri-morarma.html Sun, 09 Dec 2018 13:26:23 +0000 Lösemi belirtileri morarma, Lösemi kan kanseri anlamı taşıyan bir terimdir. Lösemi yani kan kanseri kan hücresi üretimini etkiler ve vücutta sebepsiz morluklara yok açar. Bu morluklar uzun süre vücutta kalır. Lösemi kemik içeri Lösemi belirtileri morarma, Lösemi kan kanseri anlamı taşıyan bir terimdir. Lösemi yani kan kanseri kan hücresi üretimini etkiler ve vücutta sebepsiz morluklara yok açar. Bu morluklar uzun süre vücutta kalır. Lösemi kemik içerisinde bulunan kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğinde başlar. Sağlıklı insanlarda kemik iliği, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerini,oksijeni vücudun tamamına taşıyan kırmızı kan hücrelerini ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan pıhtı hücrelerini üretir. Beyaz kan hücrelerine akyuvarlar,kırmızı kan hücrelerine al yuvarlar pıhtı hücrelerine ise trombosit denir. Lösemili hastada ise bu durum düzenini yitirerek kemik iliğinde anormal beyaz kan hücreleri üretilmeye başlar. Bu hücrelere lösemi hücreleri adı verilir. Zaman içerisinde lösemi hücreleri normalde bulunan kan hücrelerinin sayısını geçer. Bu durumda lösemi hastalığının belirtilerinden olan anemi, kanama ve vücutta enfeksiyon riskini arttırmaya başlar. Lösemi hücreleri kan yoluyla lenf bezlerine geçiş yapar ve diğer organlara ulaşır vücutta morarmalar, ağrılar ve şişlikler gözlemlenir.Vücudunuzda sebepsiz morluklar gözlemlemeye başladığınızda mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Çünkü löseminin en belirgin özelliklerinden biri vücutta sebepsiz oluşan morluklardır.

  Lösemi Belirtileri Morarma4 çeşit lösemi vardır:
  • Akut lösemi 
  • Kronik lösemi
  • Lenfoblastik lösemi
  • Miyelomonositik lösemi
  Lösemi her yastan insanda gözlemlenebilir fakat çocuklara oranla yetişkinlerde daha fazla gözlemlenir özellikle 50 yaş üstü insanlarda kan kanseri yani lösemi daha fazla görülür.

  Lösemi belirtileri nelerdir:
  • Vücutta sebepsiz morarma
  • Kolay yaralanma ve kanama
  • Diş eti kanaması  
  • Ciltte küçük kırmızı noktalar
  • Göz ağrıları ve görme sorunları
  • Anemi ye bağlı soluk ten, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi
  • Testislerin şişmesi
  • İştahsızlık ve kilo kaybı
  • Karın bölgesinde şişlik
  • Halsizlik ve güçsüzlük
  • Vücutta ateşlenmeler ve gece terlemeleri
  • Boyun ve koltuk altındaki lenf bezleri şişkinliği
  ]]>
  Hamilelikte Bacaklarda Morarma https://www.morarma.gen.tr/hamilelikte-bacaklarda-morarma.html Mon, 10 Dec 2018 03:20:54 +0000 Hamilelikte bacaklarda morarma, kan damarlarında tıkanıklık oluşması nedeniyle oluşur. Yüzeysel olmayan ve derinde yer alan toplar damarlarda yaşanan pıhtılaşmaya derin ven trombozu (DVT) denir. Bu toplar arterlerden kopan p Hamilelikte bacaklarda morarma, kan damarlarında tıkanıklık oluşması nedeniyle oluşur. Yüzeysel olmayan ve derinde yer alan toplar damarlarda yaşanan pıhtılaşmaya derin ven trombozu (DVT) denir. Bu toplar arterlerden kopan pıhtının akciğer, beyin benzeri uzuvlara gittikçe damar tıkanıklığı oluşmasına venöz tromboemboli denir. (Venöz=ven=toplar damar) Gebelik çağında hiçbir rahatsızlığı olmayan gebede dahi pıhtılaşma faktörlerindeki farklılıklar, hareketsizlik ve rahmin damarlara bası yapması kan akımını yavaşlatması benzeri sebeplerle damar tıkanıklığı oluşma ihtimali artar.
 
Venöz tromboemboli: 
Yaklaşık 100 gebe kadından  birinde görülmektedir. Bu oran 35 yıl üzerindeki gebelerde tahmini 2 kat artar. Gebelerde benzer yaştaki hamile olmayan kadınlara yönelik 10 kat fazla görülebilen bir hastalıktır. Venöz tromboemboi tespit edilen gebelerin tahmini %40' kadarında kalıtsal trombofili olarak adlandırılan hastalıklar (kalıtsal pıhtılaşma bozuklukları) görülmektedir.  
 
Hamilelikte ve emzirme (lohusalık) çağında damar tıkanıklığı sebepleri, riziko faktörleri: 
 • Kalıtsal trombofililer: Pıhtılaşmaya meyil oluşturan doğuştan gelen genetik hastalıklar.
 • Obezite 
 • Diyabet 
 • Hareketsizlik 
 • Travma
 • Damar tıkanıklığı geçirmiş olmak 
 • İnflamatuar barsak hastalıkları 
 • Sepsis ve önemli enfeksiyonlar 
 • Antifosfolipid antikor sendormu- Polisitemia vera 
 • Orak hücreli anemi 
 • Çok Fazla uzunca zaman hareketsiz kalarak seyahat yapmak 
Hangi gebelerde damar tıkanıklığı ve bacaklarda morarma daha sık görülür 
 • 35 yaşından büyük olanlar
 • Çok Fazla doğum yapanlarda (multipar) 
 • Uzamış doğum varlığı 
 • Sezaryen ile gerçekleşen doğumlarda 
 • Preeklampsi 
 • Hiperemezis gravidarum 
 • Puerperal inflamasyon 
Belirtileri: 
Damar tıkanıklığı halinde bacakta morarma ve şişme, ödem, kızarma, sıcaklık artışı, hassaslık, ağrı benzeri yakıntılar meydana gelebilir. 
Pulmoner emboli başka bir deyişle akciğere pıhtı atması benzeri bir vaziyet olmuşsa soluk almada zorlanma, göğüste ağrı, soluk borusundan kan gelmesi, çabuk soluk alma, soluk darlığı, çok bitkinlik benzeri önemli bulgular oluşur. 
 
Hamilelikte Bacaklarda MorarmaTedavi süreci: 
Tedavisinde bilhassa pıhtılaşmayı engelleyici heparin benzeri ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar halk dilinde kan sulandırıcı ilaç diye bilinir. İyileştirme gebelik süresince ve doğum esnasında ve sonra bir zaman aynı ritmde devam ettirilir. Altta yatan pıhtılaşmaya sebep olan faktörlere yönelik rehabilitasyonun devam ve tarzı belirlenir. Yukarıda da bahsedilen birtakım riziko faktörlerinin varlığında damar tıkanıklığı meydana gelmeden öncesinde bu ilaçlar önleyici (proflaktik) olarak başlanır. Hamile kaldığınız andan itibaren hormonlarınız bebeğinize emniyetli ve büyümeye elverişli bir ortam hazırlayabilmek amaçlı beden sisteminizi değiştirmeye başlar. Bebeğiniz amaçlı gereken bu değişimler baş ağrısı,mide bulantısı ya da sırt ağrısı benzeri rahatsızlıklar verebilir. Dahası bu değişiklik fizyolojik ve duygusal yorgunluğa da neden olabilmektedir. Fakat pek çok anne adayı benzeri siz de önemli bir ihtimalle bu rahatsızlıkların yalnızca bir bölümünü yaşayacaksınız. Bunların çoğu doğum esnasında az bir zaman sonra kaybolacaktır. 
]]>
Ciltte Morarma https://www.morarma.gen.tr/ciltte-morarma.html Mon, 10 Dec 2018 16:09:02 +0000 Ciltte Morarma, değişken olarak ciddi hastalıkların başlangıcı olarak veya kişide iç hastalıklar ile ilgili bazı sorunlar yaşaması başlangıcının belirtileri olabilir. Vücudun herhangi bir bölümündeki morarma genellikle ya Ciltte Morarma, değişken olarak ciddi hastalıkların başlangıcı olarak veya kişide iç hastalıklar ile ilgili bazı sorunlar yaşaması başlangıcının belirtileri olabilir. Vücudun herhangi bir bölümündeki morarma genellikle yaralanma, kalp ve akciğer hastalıklarının oluşumunun göstergesi olabilir. Ciltte morarma kan damarlarının bozulması sonucunda kanın dışarı çıkması ve kandaki oksijen seviyesinin düşük olması yüzünden ortaya çıkar. Suda boğulma ve kronik kalp hastalığı gibi sağlık sorunları ciltte kendinden meydana gelen morluklar şeklinde de görülebilir. Herhangi bir düşme, darbe veya ezilmeler de ciltte morarmaya sebep olabilecek durumlardır. Cilt altında bulunan damarların bozulması ve darbe alması, amfizem kronik bronşit ve KOAH hastalığı da ciltte morarmaya neden olan hastalıklardandır. Bu hastalıkla birlikte belirtiler çoğalır kişide şiddetli öksürük, nefes darlığı ve parmaklarda çomaklaşma görülür. Ciltte morarma durumunun hayati tehlike oluşturabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle cilt morarmasına eşlik eden dudak da yada tırnakların mavimsi bir renk alması, göğüs ağrısı, nefes alamama ve hızlı kalp atışı gibi rahatsızlıklar gözlemlenir. Bu durumlarda 112 acil durumun aranması son derece mantıklı ve yerinde olacaktır. 

Ciltte MorarmaCiltte Morarma Belirtileri 
Bu belirtilerin bazıları hafif görülür ve dikkate alınmaz fakat bazıları ise çok şiddetli ve anlık meydana gelir ve bu belirtiler önemsenmez ise ciddi hastalıklara yol açabilir. Ciltte morarmaya ciltte kuruluk, kolay bir şekilde kanama, hafif veya şiddetli kızarıklık, sıcaklık yada belirtili şişlikler eşlik ederler. Bunun dışında ise akciğere bağlı olarak kan tükürme, berrak yada yeşil balgam çıkarma, nefes almada zorluk, nefes durması ve hırıltılı solunum görülebilir. Kalp ile ilgili olarak da kalbin durması, şiddetli göğüs ağrısı, kalp ritminin bozulması ve kalbin normalden yavaş yada hızlı atması, şiddetli halsizlik de cilt morarma hastalığında eşlik eden faktörler arasında görülür. 

Ciltte Morarma Nedenleri 
Ciltte morarmaya neden olan iki faktör bulunur bunlardan birincisi cilt altında bulunan damarların kanaması, zedelenmesi, çatlaması ve çürümesi ikincisi ise insan kanında bulunan oksijenin normal seviyeden çok az olması yani ciddi derece de eksik olması ciltte morarma hastalığının nedenlerinin başlıcaları olarak bilinir. Cilt ile ilgili derinin büyük bir alanında meydana gelen çürük, deri üzerinde oluşan küçük kırmızı noktalar ve cilt altında kan toplaması ciltte morarmaya neden olur. Kalbin içerisindeki sinirlerde yada damarlardaki sorunlar da neden olabilecek durumlar arasındadır. Bunların yanı sıra farklı nedenlerden dolayı da ortaya çıkma ihtimali vardır. Ciddi şekilde oksijen düşüklüğü, kanser tedavisi, soğuk havaya yada soğuk suya uzun süre maruz kalma, kan damarlarının iltihaplanması, suda boğulma ve fazla dozda kullanılan ilaçlar ciltte morarma nedenleri arasındadır. Bu gibi durumlarla karşılaşırsanız hemen bir doktora görünmeniz gerekmektedir. 
]]>