Bacaklarda Morarma Neden Olur?
21 Temmuz 2024

Bacaklarda Morarma Neden Olur?


Bacaklarda morarma, genellikle çarpma, düşme ve darbe alma gibi travmalar sonucu oluşur. Bu durum, genellikle cilt altındaki kılcal damarların hasar görmesi ve kanın cilt altına sızarak belirginleşmesi sonucu meydana gelir. Ancak, bazı durumlarda morluklar, ilaç kullanımı gibi farklı sebeplerden de kaynaklanabilir. Eğer morlukların iyileşme süresi uzunsa, bu durum ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir.

Bacaklardaki morarmalar, cildin ve mukozaların deri altındaki hafif kanamalı kırmızı, morumsu ya da mavimsi renk almasıyla karakterizedir. Beyaz tenli ve damarları yüzeysel olan bireylerde morarma daha belirgin ve sık yaşanır. Bu, damarların daha yüzeysel olmasından kaynaklanır. Bacakta deri altına sızan ve belirli bir bölgeye yayılan kan, başlangıçta kırmızı renkte olur ve 3-4 gün sonra mor renge döner. Bacaklardaki morarmaların iyileşme süresi genellikle 12-18 gün arasındadır. Her morarma hastalık belirtisi anlamına gelmez, ancak yine de doktor gözetiminde bazı testler yaptırmanız tavsiye edilir.

Bacaklarda Morarma Nedenleri

  • Kullanılan İlaçlar: Sürekli kullanılan bazı ilaçlar, kan damarlarında incelmeye sebep olabilir. Özellikle kortizon türevi ilaçlar kolay morarmaya yol açabilir. Bu nedenle, sürekli kullanılan ilaçlar vücutta morluklara neden olabilir.
  • İlerleyen Yaş: İnsan vücudunda yaş ilerledikçe kan damarlarını destekleyen dokular zayıflar. Bu sebepten dolayı alacağınız en ufak darbe, kanın damar dışına çıkmasına sebep olur ve morluklar oluşur.
  • Kan Hastalıkları: Bacaklarınızdaki morarmaların belirgin bir sebebi yoksa, bu durum bir sağlık probleminin işareti olabilir. Kan hastalıkları, pıhtılaşma sorunları, karaciğer hastalıkları ya da vücutta bulunan alerjiler morluklar oluşturabilir.

Bacaklardaki Hangi Morarma Durumlarında Doktora Başvurulmalıdır?

  • Bacağınıza önemli bir darbe almadığınız halde büyük morluklar oluşuyorsa
  • Bacaktaki morluk sebepsiz yere oluşuyorsa, herhangi bir darbe, çarpma sonucu oluşan travmadan kaynaklanmıyorsa
  • Bacaklarınızda ve vücudunuzda birden fazla morluk varsa
  • Bacağınızdaki morluk acısız ve ağrısız ise doktora başvurulmalıdır.

Ekstra Bilgiler

Bacaklardaki morarmalar, genellikle ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olmasa da, bazı durumlarda altta yatan ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle, morarmaların sıklığı ve iyileşme süresi dikkatle takip edilmeli ve gerektiğinde uzman bir doktora başvurulmalıdır. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı ve dengeli beslenme, cilt ve damar sağlığını koruyarak morarmaların önlenmesine yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Varis Morarma Yapar mı?

Varis Morarma Yapar mı?

Boyun Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Kol Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Kol Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Dibi Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Dibi Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ellerin Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ellerin Morarması Belirtileri ve Tedavisi