Deride Morarma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Deride Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Deride morarma, cildin darbe, düşme, tahriş olması fiziksel bir aktivite sırasında darbe alması veya derinin altındaki damarların çatlaması, kan hücrelerinin birikmesi veya herhangi bir hastalığın yan etkileri gibi nedenlerden dolayı ciltte görülen morartıya denilir. Cildimiz hassas olabilmekte ve bazı sistemlerin yağ tabakasının üstünü örterek dışarıdan gelebilecek olumsuz etkilere karşı vücudun savunmasını yapabilmektedir. Renk değişimi sadece fiziksel etkilerden dolayı değil bazı hastalıkların ciltte morarmaya neden olmasıyla da olabilmektedir.

Deride morarmanedenleri
  • Fiziksel hareketler esnasında vücudun bazı yerlerinin darbe alması; düşme, bir yere sert bir biçimde çarpma, herhangi bir maddenin vücutla sert bir biçimde çarpışması sonucu oluşabilmektedir. Kas spazmları deride morarmaya neden olacaktır. Derinin altında bulunan kan hücrelerinin damar yolunun daralmasıyla meydana gelebilmektedir. Bir süre sonra geçebilmektedir.
  • Koah hastalığının yan etkisi olarak deride morarma; koah hastalığı bir akciğer hastalığıdır. Genellikle çok fazla alkol ve sigara tüketimine bağlı olarak nükseder. Öksürük, nefes darlığı ve deride morarma hastalığın belirtileri arasındadır. Ciddi sonuçlara neden olabileceğinden doktora başvurulması gerekir.
  • Kalp hastalıkları, kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklarda kanın vücuda yayılışında birtakım sorunlar meydana gelecek ve buna bağlı olarak deride morarmaya yol açabilecektir.
  • Herhangi bir nedenden dolayı bir süre nefes alamama nedeniyle deride morarma; dilin nefes borusunu tıkaması, boğulma tehlikesinin yaşanması ve diğer nedenlerden dolayı bir süre nefes alma sorunu yaşayanlarda ciltte morarma oluşacaktır.
  • Bazı ilaçların yan etkisini bağlı morarma meydana gelecektir, uyuşturucu madde kullanımında vücuda enjekte edilen kısımda morarma oluşacaktır.
  • Çok soğuk su ile temas etmek veya çok sıcak su ile temas edildiğinde ciltte morarma meydana gelecektir. Yüksek rakımlı bir dağa çıkıldığında iç basınç artacağından vücudun tepkisi olarak ciltte morarma meydana gelecektir.
Ciltte morarma genelde iki yolla olmaktadır. Birincisi kan hücrelerinin zarar görmesi, ikincisi damarlardaki kan hücrelerinin yeterli oksijen alamamasıdır. Cilt morarması bazı hastalıkların yan etkisi olduğundan ve bu hastalıklar önlem alınmadığı taktirde ölümcül vakalara neden olabileceğinden dikkate alınması gereken bir durumdur. Özellikle soluk almada sıkıntı ve kalp rahatsızlığı gibi nedenlerle morarma oluşmuşsa acilen tıbbi müdahale gerekmektedir.

Deride morluktedavisi
  • Darbelerle oluşan morarmalara hemetom denilmektedir, ilk yarım saat içinde morarma görülmektedir. İlk yapılması gereken buz ile o bölgenin soğutulmasıdır. Genellikle kısa bir süre içinde kendiliğinden geçmektedir. Daha ciddi vakalarda ise ilgili polikliniklere başvurarak doktorların önereceği kremlerle bu sorun ortadan kaldırılabilir.
  • Bazı hastalıkların yan etkisine bağlı olarak oluşan morarmalar o hastalıkların uzmanlarının önereceği krem ve ilaçlarla tedavi edilmektedir.
  • Morarma darbelerden kaynaklanmıyorsa kurşun suyu adı verilen beyaz renkli bir sıvı, eczanelerden temin edilmektedir, gazlı beze sürülerek moraran bölgeye tampon yapacak şekilde uygulanır veya yine eczanelerden alınabilecek kremlerle morarma giderilecektir.
  • Darbelerle oluşanlara doğal yöntemler; Kırmızı etin moraran bölgeye tampon yapılması, biberiye yağının moraran kısma sürülmesi, un zeytinyağı bal karışımının moraran bölgeye sürülmesi. Bu doğal yöntemler deride morarma tedavisinde başarılı olmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Varis Morarma Yapar mı?

Varis Morarma Yapar mı?

Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Deride Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Deride Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Dil Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Dil Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ellerin Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ellerin Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Kol Morarması Belirtileri ve Tedavisi