Bacakta Morarma Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Bacakta Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta morarma, genellikle çarpmalar veya darbeler sonucu oluşur. Çarpma nedeniyle bacaklarda meydana gelen morluklar çoğu zaman zararsız ve geçicidir. Çocuklarda bacak morarması, yetişkinlere oranla daha sık görülür. Bunun nedeni, çocukların daha hareketli olmalarıdır. Bu durumda, anne ve babaların dikkatli olması gerekmektedir. Teni esmer olan çocuklarda morluklar çoğu zaman fark edilemeyebilir. Bu nedenle, esmer tenli çocuklarda morluklar konusunda ebeveynlerin daha dikkatli gözlem yapmaları önemlidir.

Yetişkinlerde darbe ve çarpma ihtimalleri çocuklara oranla daha düşüktür. Bu yüzden yetişkinlerdeki morluklar genellikle daha fazla önemsenir. İnsanlarda düşmeye bağlı basit yaralanmalar en çok kollarda ve bacaklarda zarar verir. Bu nedenle bacaklarda küçük morluklar görmek oldukça yaygındır. Ancak, bacakta morarma çarpma ve darbe sonucunda oluşmamışsa ve bu morluk uzun süredir devam ediyorsa, önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Çoğu kan hastalığı, vücutta sebepsiz morluklarla kendini gösterir. Ayrıca, çarpma ya da darbe çok şiddetli değilse fakat bacakta oluşan morluk belirgin ve fazla ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidip gerekli kan tahlilleri yapılmalıdır. Ufak bir çarpma sonucu büyük morarmalar bir tehlikenin habercisi olabilir.

Bacaktaki Morluklarda Tehlike Arz Eden Morarma Şekilleri

 • Vücudunuzun birden fazla yerinde morluklar oluşmuşsa
 • Morluklar kendi kendine oluşmuşsa
 • Küçük darbelerle büyük morluklar oluşuyorsa
 • Morluklarla birlikte diş eti kanaması ve burun kanaması bulunuyorsa
 • Morluklar darbe ve şiddetli çarpma sonucunda ağrı ve acı olmadan oluşuyorsa
Bacaklarınızda veya vücudunuzda yukarıdaki belirtiler varsa mutlaka doktor kontrolünden geçmeniz tavsiye edilir. Basit bir kan sayımı testiyle birçok hastalık kontrol altına alınabilir. Bacaktaki morarmalar, dizden aşağıdaki kısımda daha çok görülür. Bunun sebebi, bacağın dizden yukarıdaki bölümünün darbenin şiddetini azaltma özelliğine sahip olmasıdır. Darbenin şiddetini azalttığı için diz altına oranla daha az morarma görülür. Altında kemik bulunmayan bölgelerde yumuşak doku katmanları bakımından zengin oldukları için darbenin şiddeti daha az olur. Bacakta diz üstü morarmalar için biraz daha şüpheci davranmak gerekir. Diz üstündeki bacak bölümünde oluşan morluklar derinden gelen, uzun süre devam eden bir morartıya sahipse sağlık kuruluşlarına gidip doktor kontrolleriyle gerekli olan kan tahlillerini yaptırmalısınız.

Bacakta Morarma Neden Olur?

 • Yaş ilerlemesi vücutta sebepsiz morluklara sebep olabilir
 • Kullanılan sürekli ve daim olan ilaçlar
 • Çarpma bölgesinde oluşan travmalar
 • Kan hastalıkları

Bacakta ve Vücudun Diğer Bölgelerinde Oluşan Morluklarla Kendini Belli Eden Kan Hastalıkları

 • Hemofili: Hemofili hastalığı, kandaki pıhtılaşmayı sağlayan faktörlerden faktör 8-9'un hayat boyu eksikliği ve kanın pıhtılaşmasının yetersiz olduğu bir hastalıktır. Vücutta kanamalar meydana geldiğinde kanama durdurulamaz ve bu doğuştan gelen bir kan hastalığıdır.
 • Trombosit Fonksiyonlarının Bozulması: Trombositler, kemik iliğinin öncül hücrelerinden oluşurlar ve çekirdekleri yoktur. Öncül hücrelerin üretimi, karaciğer ve böbrekte yapılan trombopoetin denilen maddenin etkisi altındadır. Trombositler, kanamanın ilk anında görev alırlar. Ciltte kanamalı bir darbe olduğunda bu bölgeye çalışırlar ve salgıladıkları bazı maddeler diğer trombositlerin de birbirine yapışmasına neden olur. Morluk oluşmasına neden olabilirler.
 • Kılcal Damar Çatlaması: Kılcal damar zarar gördüğünde damar çatlamaları oluşabilir ve deri yüzeyinde morluk veya çürük olabilir. Hormonal değişim, yaşlanma ve genetik durumlar kılcal damar çatlamasına yol açabilir.
 • Fibrinojen Hastalığı: Kanın pıhtılaşması için önemli proteinlerden fibrinojen eksikliği morluklara sebep olur. Fibrinojen eksikliği, kanamalara ve pıhtılaşma bozukluğuna yol açabilir.

Bacakta Morarma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Morarma Nasıl Geçer?

Morarma Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

Darbe Sonucu Göz Morarması Nasıl Geçer?

Darbe Sonucu Göz Morarması Nasıl Geçer?

Güncel

Damarda Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Damarda Morarma Belirtileri ve Tedavisi