Darbe Sonucu Göz Morarması Nasıl Geçer?
22 Temmuz 2024

Darbe Sonucu Göz Morarması Nasıl Geçer?

Darbe Sonucu Göz Morarması Nasıl Geçer

Hemen hemen hepimiz yaşamımız boyunca göz morarması durumu ile karşılaşmışızdır. Göz morarmasının en sık rastlanılan nedeni göz çevresine alınan darbeler olsa da, burun yaralanmaları, yüz gerdirme operasyonları, enfeksiyonlar, böcek ısırmaları ve alerjik reaksiyonlar gibi birçok neden de bu duruma yol açabilir.

Bilindiği üzere göz morarmalarının en temel nedeni, göz, alın ya da burun çevresine alınan darbeler sonucunda oluşur. Darbenin alındığı yere bağlı olarak göz morarması durumu, iki ya da tek gözün etkilenmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra, buruna alınan darbeler de gözün morarmasına sebep olabilir.

Darbe Sonucu Göz Morarmasının Geçmesi İçin Yapılması Gerekenler

Darbe alınması sonucunda meydana gelen göz morarmalarının geçmesi için özellikle evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz yöntemler mevcuttur.

Soğuk Tedavisinin Uygulanması

Darbe sonucu oluşan göz morarmalarında en temel ve ilk uygulanacak yöntem, darbe alınan noktaya buz torbası ile soğuk uygulaması yapmaktır. Soğuk tedavisi sayesinde şişmenin durmasına ve inmesine yardımcı olunur. Soğuk tedavisi, darbe alınan noktada yer alan damarların daralmasına sebep olduğu için göz morarmasını durduracaktır. Ayrıca, soğuk tedavisi iç kanamayı önlemesi açısından oldukça önemlidir. Bu durum, hastanın iyileşme sürecini hızlandırır ve oluşan ağrıları azaltır.

Evde buz bulamadıysanız, donmuş halde bulunan herhangi bir sebze ya da meyve benzeri ürünler sayesinde de morarmaların artmasını engelleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, herhangi bir paket halindeki gıdayı da darbe almış yani moraran bölgeye uygulayarak ağrıyı azaltabilirsiniz.

Sıcak Tedavisinin Uygulanması

Bu yöntem, sadece göz morarmasının yaşanmasından birkaç gün sonra uygulanır. Morarmanın yaşandığı ilk iki gün boyunca kesinlikle sıcak kompres uygulamayınız. Aksi halde olumsuz sonuçlar doğurabileceği gibi aşırı ağrının oluşmasına da neden olabilir. Birkaç gün sonra sıcak kompres rahatlıkla uygulanabilir. Morarmanın olduğu bölgede biriken kanın akış hızı bu uygulama sayesinde artar ve bu durum da göz ve derinin daha hızlı iyileşmesini sağlar. Sıcak bir bez yardımıyla yapılacak bu uygulama oldukça etkili bir yöntemdir.

Sıcak uygulamasını yapabilmeniz için ilk olarak kullanacağınız bezi sıcak suya daldırıp iyice sıkmanız gerekmektedir. Sonrasında bezi darbe sonucu moraran gözün darbe almış kısmına koyun ve ısısının azalmasını bekleyin. Bez soğuduğunda bezi bölgeden kaldırın. Bu uygulamayı günde en az iki kez tekrarlamanız gerekmektedir.

Diğer Yöntemler

Bu yöntemlerin dışında haşlanmış yumurta ve patates gibi doğal besinleri yaranın olduğu bölgeye kullanabilirsiniz. Ayrıca güvercin ağacı solüsyonu, arnika ve C vitamini gibi ilaçları da kullanmanız mümkündür. Bu yöntemler sayesinde de morarmanın iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Haşlanmış Yumurta

Antik Çin'de sıklıkla uygulanan bu yöntem, göz morarmalarını hafifletmek açısından oldukça etkili bir yöntemdir. Yumurtayı iyice haşladıktan sonra kabuk kısmını soyunuz. Ardından göz çevresinde yumurtayı yuvarlayın. Gereksiz yere gözünüzü acıtmamak için fazla bastırmadan bu yöntemi uygulayın. Haşlanmış haldeki yumurta soğuduğunda ise yumurtayı yeniden kaynatarak benzer işlemleri uygulamaya devam edin. Bu işlemi sık sık tekrarlamanız işinize yarayacaktır.

C Vitamini Tüketimi

Göz morarmalarına karşı C vitamini tüketmek oldukça etkili bir yöntemdir. Gözünüz hasar gördüğü zaman beslenme düzeninize daha da dikkat etmeniz gerekir. Özellikle portakal, limon, yer elması, biber, mango, misket limonu ve brokoli gibi C vitamini içeren yiyecekler tüketmeniz oldukça yararlı olacaktır. C vitamini sayesinde kan damarları duvarı daha da kalınlaşarak daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaksınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Morarması Nasıl Geçer?

Göz Morarması Nasıl Geçer?

Ayak Baş Parmak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Dibi Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Dibi Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Lösemi Belirtileri Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Lösemi Belirtileri Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Deride Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Deride Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayakta Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Morarma Belirtileri ve Tedavisi